Kašel suchý, závodní

Kašel suchý, závodní

Kašlete nasucho bez hlenů, zato jako o závod. Zrychlujete. Suchý kašel bez vykašlávání čistících hlenů s vdechnutými nečistotami i nečistotami ze sliznice průdušek (prostě bordelem) je známkou silnější poruchy v plicích, než si v tu chvíli uvědomujete.

Suchý kašel je vždy dráždivý a jeho příčina je v otoku (nebo jiném útlaku a lokálním dráždění) stěny průdušnice s receptory, případně jejího zánětu. Impulzy v receptorech nervového systému průdušek potom vznikají i bez adekvátního podráždění.

Přetlak při kašli dále překrvuje průdušky, takže je to jako v bludném kruhu (zpětná vazba). Tedy pěkná past. Mimoto přetlak při kašli obvykle zatlačuje infekci ze silnějších průdušek do jemnějších a do hloubky plic a onemocnění se tak dál rozšiřuje a zhoršuje až do zápalu plic (viz též Imunitní nedostatečnost).

Užívá se po více dnů, spíše týdnů, často s další terapií lékaře, která je obvykle doprovázena pravidelným podáváním tlumiče kašle.

Doporučení dědka kořenáře

S jídlem

Bylinný olej z měsíčku+ 3×D 1-3 lžičky.
Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Pupalkový olej 3×D 2 lžičky.
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 2-3×D 1 (jen u starších přes třicet).

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z lípy+ + Bylinný extrakt z tymiánu+ 2 + 2 lžičky do 2-3 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3-4×D.
Lze přidat Bylinný extrakt z divizny+.
Práškový vitamin C 0,25-0,5 g lze na zapití Bylinný extrakt z divizny+ viz výše.
Bylinný extrakt z jablkaGP 1 lžíce do 2-3 dcl vlažné vody mimo jídla na doléčení.
Betaglukany z hlívy ústřičné 2-3 tablety denně (možno s Bylinný extrakt z tymiánu+).
Yacca 3-4×D 1. Krátkodobě do zlepšení stavu.

Zevně

Bylinným olejem z měsíčku+ 1-2×D mazat hrudník. Přebytek setřít hadrem a vzít si staré tlusté triko.
Masírovat páteř nejdříve 5 minut Zevní bylinný extrakt z kostivalu+ a potom 15-30 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.

Cvičení

V období mimo projevy potíží je vhodné použití Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-30 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Pro rozblokování i automasáž se pohybovat (válet) 1-4×D asi minutu vleže s pokrčenýma nohama opřenýma o zem a zády na masážním Zadbalonu průměr 20 cm pomalu ve směru zadek/hlava.

Eukalyptová silice asi 50 ml se nalije do skleněné misky na kompot a nechá několik týdnů samovolně odpařovat do místnosti.

Do nepohody nosit teplou čelenku, která vyhřívá čelo, spánky, horní část ucha, kost skalní a první dva krční obratle. Na noc čelenku nebo kulich a stáhnout přes oči až na nos (stejně je tma).

Postel upravit tak, aby hrudník byl podložen mírně šikmo nahoru a hlava ještě výše asi o 15-25 cm od roviny postele.

Teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 21-22 °C, je-li příliš suchý vzduch, tak o stupeň méně a vzduch zvlhčujte podle možností.

Nutný je dostatek kyslíku ve vzduchu, protože je zmenšen aktivní povrch plic.

Krystal broušeného křišťálu 2-6×D uchopte všemi nataženými prsty dominantní ruky špičkou směřující od dlaně a krouživě s ním pohybujte těsně nad hrudníkem a krkem tak dlouho, až budete mít zvláštní individuální pocit v daném místě (obvykle mravenčení, chvění, teplo, tlak či jiné pocity) nebo do doby, kdy pocítíte teplo krystalu (obvykle 10-15 minut).

Přihlášení uživatele