Proleženiny

Proleženiny

Ležící člověk bez pohybu musí být otáčen a polohován tak, aby neležel dlouho v jedné poloze, jinak zůstává stlačená tkáň bez možnosti výživy a odumírá. Není to většinou doprovázeno velkou bolestí, ale maso se kazí a musí se odřezávat. Na pohled je to poněkud kruté.

Zdravý člověk, který leží více než 6 hodin pohodlně bez pohnutí, pocítí typickou bolest stlačených a neprokysličených tkání. Potom pomáhá jen urychlené rozhýbání a masáž postižených oblastí ve směru toku krve a lymfy.

Na proleženiny je nutno myslet hned a tím více, čím je dotyčný hmotnější a starší (naplněn JON). Děti na proleženiny v podstatě netrpí.

Užívá se po několik měsíců do zlepšení stavu a ústupu obtíží.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z máty+ + Bylinný extrakt z borůvky+ 1 + 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3×D.
Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Ascorutin 3×D 1 (vitamíny C a P na cévní stěny).
Yacca 3-4×D 1. Dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd.
Pít (upíjet) rozmrzlou vodu dopoledne 1-3 dcl, odpoledne 1-4 dcl, navečer 0,2-1 l (viz kapitola O rozmrzlé vodě).

Pří užívání antibiotik: Bylinný extrakt z kopřivy+ 2 lžičky až 1/2 lžíce do 1,5-3 dcl vody 3-5xD mimo jídla i mimo antibiotika (2 hodiny od nich) a doužívat i po antibioticích.

S jídlem

Pupalkový olej 3×D 1 lžička.
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Lecitin 1,3 g 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Vápník + hořčík 2-3×D ½-1 lžička.

Zevně

Bylinným olejem z měsíčku+ 1-2×D zprvu mazat pomalu a jemně, potom v průběhu masáže lehce přitlačit. Masírujte směrem k srdci oblast, kde byste očekávali vznik proleženiny. Pakliže již proleženina přítomná je, mažte podobně její okolí, ale do rány olej z měsíčku nepatří. Přebytek olej z měsíčku setřít hadříkem.

Vzniká-li již proleženina, ale ještě není poškozena pokožka, vtírejte před mazáním Bylinným olejem z měsíčku+ 5-15 minut Zevním bylinným extrakt z jírovce, měsíčku, přesličky, břízy směrem k srdci 2-3×D. Zevní bylinný extrakt z jírovce+ lze využít také k prevenci nebo do okolí již vzniklých proleženin.

Na již vzniklou proleženinu zředěný Zevní bylinný extrakt z dubu+ omývat pro potlačení infekce a zatažení rány a Bylinný extrakt z řepíku+ pro akceleraci hojení. Extrakt z dubu nebo řepíků ředíte 1:10-20. Aplikovat můžete obojí najednou nebo střídavě.

Cvičení

Provádět častěji během dne co nejdéle řízené dýchání v modifikaci ještěrčího dechu: maximální výdech i bránicí a stažením břicha (počkat 1-3 sekundy), maximální nádech (počkat 5-12 sekund), povolit a nechat samovolně vydechnout (čekat opět 5-12 sekund) a opět supervýdech...

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Masáže a jakýkoliv pohyb jsou pro bezvládného člověka s proleženinami životně nezbytné. Ošetřovatelé se s obvyklým nedostatkem kapacity omezují alespoň na nezbytné polohování - změny polohy těla pacienta po několika hodinách. Nyní již existují podložky a lůžka s aktivními pohyby pod pacientem.

Přihlášení uživatele