Migréna

Migréna

Místní i celková bolest hlavy, kdy podráždění vegetativního nervového systému je tak veliké, že až zvracíte, ztrácíte vědomí apod., se nazývá migréna. Co to znamená, ví ale jen ten, kdo si ji už vyzkoušel.

Příčina je prostá - lokální otok mozku z překrvení ale neodkrvení vede k útlaku mozkových plen proti lebce a v plenách jsou přítomna čidla pro bolest. A dokud to neodteče, je po vás.
Otok se tvoří následkem překrvení z povolených cév vlivem dráždění krční páteří přiskřípnutých nervů, které nejdříve cévy stáhnou, což vede k nedokrevnosti. Potom už vyčerpaná hladká svalovina cév není vůbec schopná stahu a udržení normálního průtoku a povolí již bez ohledu na názor podrážděného nervu. A pak je to už stejně jedno. Na problému není bez viny ani překyselení a roztažení cév vlivem anaerobního režimu (bezkyslíkového). Někdy se na vzniku migrény podílejí i některé potraviny.

Zvláštní ale častý případ je dlouhodobý stres se staženými cévami, kdy cévy udrží svůj profil díky hormonálnímu napětí (katecholaminy) a povolí až po odeznění stresu třeba o víkendu - a je po víkendu.

Užívá se po několik týdnů až měsíců do zlepšení stavu.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z máty+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3×D.
Bylinný extrakt z bezu černého+ 1-3 lžičky do 2-3 dcl vody piji mimo jídla 3-4xD.
Yacca 3-4×D 1. Dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd.

S jídlem

Bylinný extrakt z borůvky+ nebo Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Pupalkový olej 3×D 1 lžička.
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 2-3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Bylinný extrakt z chmele+ nebo Bylinný extrakt ze zeměžluče+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít před jídly 5-15 minut 3×D.
Lecitin 1,3 g 3×D 1 (jen u starších přes třicet).

Na noc

Na noc Metyl ester kyseliny křemičité 1-2 polévkové lžíce mixovat do 2 dcl vody + Bylinný extrakt z dobromysli+ 1 čajová lžička + B-komplex velký 1 tableta.

Zevně

Posaďte se ke stolu, o který se opřete lokty. Hlavu skloňte bradou na hrudník. Bradou se opřete (a trochu tlačte) do dlaní, jejichž prsty míří podél dolní čelisti pod uši. Váš laskavý bližní nechť masíruje pomalými polokruhovými přirozenými pohyby palci směrem nahoru a do strany svalovinu krční páteře (s důrazem na obvyklou tvrdší bouli oteklé svaloviny v křeči) vzadu odzdola nahoru asi 5 minut Zevním bylinným extraktem z kostivalu+ a potom alespoň 10 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem. Po masáži zateplit suchým šátkem, šálou, rolákem...

Cvičení

Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-30 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Meditační, pomalá, nenamáhavá cvičení bederního až krčního úseku páteře. Předklony, záklony, předklony do strany, úklony, rotace, kroužení trupem, rameny, otáčet krkem ve směrech „nemáme, máme, nevíme“ a také otáčet hlavou. Cvičit častokrát několik minut během celého dne.

Provádět častěji během dne co nejdéle řízené dýchání v modifikaci ještěrčího dechu: maximální výdech i bránicí a stažením břicha (počkat 1-3 sekundy), maximální nádech (počkat 5-12 sekund), povolit a nechat samovolně vydechnout (čekat opět 5-12 sekund) a opět supervýdech...

Další doporučení

Do postele a do nepohody nosit čelenku nebo kulicha. Do postele i přes oči až na nos.

Postel upravit tak, aby hrudník byl podložen mírně šikmo nahoru a hlava ještě výše asi o 15-25 cm od roviny postele.

Pro rozblokování i automasáž se pohybovat (válet) 1-4×D asi minutu vleže s pokrčenýma nohama opřenýma o zem a zády na masážním Zadbalonu průměr 20 cm pomalu ve směru zadek/hlava.

Z poraden

Migréna je vždy od nekorektní inervace nervovými svazky odstupujícími v krční páteři od míchy.
Návrhy řešení zde v poradně – kopie několika mých předchozích odpovědí:

Idiopatická příčina znamená, že na to může přijít jenom idiot jako já. (Idiot – pro některé v obecném významu, pro jiné jako „iniciativní dědek inspirovaný obecným trápením“)
Zdá se, že vaše dcera již od sezení ve škole si schovávala prsa, aby nebyla nepříjemně okukována lačnými pohledy mladých chlípníků s chlípným teoretickým až erotickým zájmem. Doba ale pokročila a nyní už to je normální i u mnohem mladších. Dcera držela hlavu v pokorném snaživém předklonu (jako slepice, Hurvajz, Spejbl) podobně jako většina potenciálních migrénistů. Posléze udržovala křeč atrofované svaloviny šíje v dezolátním stavu pilným nahlížením do papírů a monitoru. Pravděpodobně též krk vystavovala chladu jako elegantní věšák na náhrdelníky. Tím dále zhoršila látkovou výměnu v netrénované nesportovní šíjové svalovině. Zprvu otoky a křeče ztuhlých svalů vzpřimujících krk přímo blokují tlusté nervové svazky odstupující od míchy a způsobují nedostatek impulzů do svaloviny cévních stěn, které se rozšiřují a propouští do okolní tkáně vodu. Tak zároveň výrazně omezují čištění mozku atd. od metabolitů, kterých je díky psychonámaze nekompenzované zadýchávacím mechanickým cvičením mnohem víc. Tím omezují psychovýkon a proto v důsledku i slabého psychopodráždění dochází k výbuchům hysterie díky výronu stresových hormonů (katecholaminů ovlivňujících mj. i nálady) umožňujícím mozku pracovat v nepříznivých podmínkách intoxikace vlastními metabolity.
Po nějakém čase svaly po obou stranách šíje atrofují a mění se v jediný silný stahuneschopný vaz vedoucí zřetelně od kohoutku k lebce středem a kryjící výběžkové trny obratlů. To je stádium patologického prolamování lordózy krční páteře a její prohýbání dopředu. Tím směrem se také otevírají ploténkové štěrbiny a ploténky se tlačí tamo ven za značného šponování tamního vaziva dopředu a tak se stahujícího odzadu. Vzadu se tedy štěrbina zužuje a vazivo napětím dále tuhne a nervy skrz ně prostupující se uskřinují, dráždí a nevedou korektně své signály až tak moc, že to mícha nemůže uřídit, jen se i v ní zvyšuje látková výměna a únava neuronů.

Když si přidáte věk, chronickou (pracovní) strnulost a prochlazenost, zásobu JONu (metabolitů), nedifuznost a tuhost vaziva, zanedbané cvičení nebo alespoň masáže, není divu, že se to kazí. Bolest je potom laskavým varováním, že to není v pořádku, že sice žijete na plný plyn, ale blbým směrem. Musíte si změnit priority.

Celý váš problém pramení z nefyziologické pozice krku. Nefyziologické držení krční páteře ji vede k prolamování do lordózy, špatně vyživené svaly vám atrofují, slábnou a jdou do křeče, omezují odstupující nervy od míchy. Hlavu vzhůru… Řešte to jako zde v chorobách Migréna. Vemte s sebou chlapa a ukažte mi krk v osobní poradně (svůj).
Několikrát během dne si lehněte na záda na židli s převisem hlavy a ramen. Uvolněte svaly na 1-3 minuty a nechte protáhnout páteř.
Masáže šíje nahřátou masážní koulí sličnou sekretářkou a Bylinným olejem z měsíčku+ by také nebyly od věci. Krk zateplit rolákem ap. Hlavu nosit hrdě a ne jako Hurvajz.

Řešení migrén a bolestí hlavy dle dědka kořenáře, varianta 2:

Nosit roláky, šály, šátky, límce. Každou chvíli si zacvičit 2-3 cviky +-?O (ano, ne, nevíme, točíme) a několikrát denně posilovat nahřátou svalovinu krku stejnými pohyby s odporem. Tedy ne cvičit s odporem ke cvičení. Vložte na sebe například ruku. Svalovinu krku udržovat v teple (není-li to možné z nedostatku tepla, vyjeďte si třeba do Etiopie (zbohatlíci na Sejšely)). Sežeňte si někoho s nahřátou masážní koulí (ø 45 mm) k masáži šíje napatlané Bylinným olejem z měsíčku+. K užívání je vhodný Bylinný extrakt z máty+ 1-2×D před jídly, Bylinný extrakt z ostropestřece+ 3×D po jídlech a Bylinný extrakt z bezu černého+ 2-4×D mimo jídla. Také bych doporučil Lněný olej extrahovaný CO2 nebo Pupalkový olej 3-4×D lžičku .

Důležité je dechově meditační cvičení, které během 20-30 minut vypláchne od metabolitů mozek a tím uvolní část mozkového otoku tlačícího na pleny (mozkové v hlavě, ne močové v gatích…) k vyplavení do kapilárního systému. Je to logické a nemůže to nefungovat:
Ulehněte na záda na koberec nebo karimatku bez polštáře. Dejte si na hlavu kulich až na nos nebo plátno, šátek ap., abyste si ji jako trochu hřáli a udělali tmu. Propleťte prsty jako opak modlení tak, že nehty jsou v dlani druhé ruky. Položte ruce na temeno hlavy a dlaněmi přitlačte prsty k lebce. Palce směřujte k zádům (bioenergie se tak vrací a neodchází pryč – lze použít i při ataku černou magií apod.).

Začněte dýchat Ještěrčí dech s prodlouženým nádechem:
Výdech. Nádech – břicho, hruď, ramena, lopatky – prostě co nejvíce. Zaseknout se a držet 5-30 sekund podle možnosti a citu. Potom povolit a nechat samovolně vydechnout. Čekat, než se tělo začne hlásit, že chce opět dýchat. Potom začít výdechem znovu totéž. Při tomto cvičení si pokud možno vůbec nevšímejte myšlenek, které vám budou pilně procházet hlavou.
Při nádechu se vám dostane část vody se živinami do mozku a při uvolnění se metabolity z něj vyplaví do oběhu, odkud je játra s dostatkem kyslíku eliminují. Protože při tomto dechovém cvičení silně kolísá krevní tlak směrem dolů, je nezbytné u toho ležet, jinak by se vám hypokapnicky zamotávala hlava. Stresové katecholaminy jsou velmi rychle metabolizovány. Obvykle prochladlé končetiny se rychle prohřívají.

Když při tom usnete, nevadí, ale je dobré přes sebe přehodit deku. Když se hodláte z toho probrat, sedněte si na 10-20 minut do křesla v tichu a šeru (nejlépe stále s kulichem a zateplenou hlavou a šíjí) nebo s meditační hudbou, aby se mohly gravitačně dovyplavit otoky. Když byste chtěli něco dělat, tak při tom nepoužívat mozek. (Například nenamáhavé stereotypní žehlení, skládání apod.) Při tom si hlídejte fyziologické (vzpřímené) držení krku!!!
Většina lidí se po tomto cítí jako po procházce sadem.
Je to vyzkoušeno na lidech – poptejte se v diskuzi.

Na podobný dotaz jsem odpověděl nedávno, nicméně jste byla Bohem vyslána mi připomenout, že je ještě jedna důležitá metoda – varianta 3 – k jejímu řešení:

Lehněte si na záda na válendu nebo polstrovanou židli nebo židli s polštářem tak, aby tento přesahoval ostrou hranu sedáku. Přes tuto hranu se povytáhněte až po ramena a nechte volně prověsit hlavu v záklonu asi 2-3 minuty. Samozřejmě nebude-li se vám zvyšovat bolest nebo nepříjemné pocity. Potom se poposuňte asi o 5 cm a pokračujte, až kam to půjde. Ruce vám pomáhají v trakci tím, že si je zaháknete nejméně jedním prstem do sebe (kdo má) nad pod hlavou (vědci pod hlavou, což je kupodivu na stejném místě). Při tom můžete pocítit lehká chrupnutí chrupavek páteře značící rozblokování a uvolnění přiskřinutých nervů odstupujících od míchy. Potom doporučuji ještě trochu pomasírovat šíji – nejlépe nahřátou masírovací koulí a Bylinným olejem z měsíčku+. Ta se masíruje vsedě s lokty opřenými o stůl a rukama držícíma bradu tak, aby krční páteř byla kyfoticky skloněná dopředu podobně jako hrudní páteř. Váš bližní teplýma rukama nebo teplou koulí vám pomalu krouživými pohyby rozmasíruje svaly šíje v křeči. Je-li některý sval podoben tlusté struně a přeskakuje, pak masírovat toliko přítlakem nahřáté koule či lokte nebo velmi pomalým pohybem, abyste to ještě nezhoršili pohmožděním. Potom zateplit krk a držet ho fyziologicky a ne jako slepice či Hurvínek. Následně častěji během dne cvičit (2-3 pohyby jako sérii: +-?O) a později i svalovinu posilovat.

Ono nic není náhodou a já jsem se sebe zeptal, zda jsem napsal opravdu všechno, a objevil jsem slabinu, kterou je nutno zacelit. Děkuji tedy za dotaz oné dámy z úřadu a doufám, že se bude na své klienty usmívat a páchat dobré skutky s nebolící hlavou jako o závod. Že si nečetla předchozí odpovědi, se ani nedivím, protože když pořádně bolí hlava, tak jde často i rozum stranou. Takto mi ale pomohla k dokonalejší dokonalosti a je to tak správně. Ostatně jsem touto poradnou profík, protože mě občas lidi raději i zaplatí nějakou částkou, protože vědí, že doba je natolik vážná, že se nedokážou usmívat. A zvláště nyní po volbách, a nejzvláště po vstupu do EU.

Bůh chce i bolehlavou i nás a je jen na našem přístupu, jak se s tím umíme vypořádat. Proto je důležitý i tento váš názorový dotaz, abychom se dostali blíž k podstatě bytí. Matky přeci milují i nehodné děti a je-li to možné, snaží se i je vychovávat.
Považte, kolik nebolehlavá osoba může udělat dobra na vhodném úředním místě. Doporučil bych vám si na toto téma popovídat s Hankou 2 v Online, která má v tomto oboru nepřekonatelné zkušenosti a klobouk dolů za její entuziasmus (nevím sice, co to je, ale zní mi to přiměřeně smysluplně hrdě…) a nekonečný boj za práva slabých s bolehlavými úředníky. Někdy ale i s vysmátými a ty potom bolí hlava z ní…

Vhodný přípravek pro vás by asi bylo pravítko zastrčené vzadu za čelenku a dolů pod tričkem do kalhotek až po zadek, které by vás donutilo držet krční páteř ve fyziologické poloze. A také někoho, kdo by vás nutil s krkem cvičit a rozhýbávat a někoho, kdy by na vaši šíji vložil své teplé ruce a masíroval a hřál. Bylinka speciál na toto neexistuje. Nicméně bych doporučil pročíst zde v chorobách text Bolest hlavy a Migréna. To je varianta 1. Varianta 2 a 3 jsou zde o několik málo řádků výše…… Bude-li se vám to zdát přesto málo, doporučuji návštěvu mé poradny osobně.
Zařaďte do škály řešení novomeditační dechová cvičení 2×D (po příchodu z práce a před spaním už s vyčištěnými zuby…).

Bioenergetický náramek BEN7 jako náhrdelník a vzadu spustit větvičku asi 21 kuliček dolů po páteři.

Z nových směsí se mimo jídla výborně hodí Bylinný extrakt z bezu černého+ 1-2 lžičky do 1,5-3 dcl vody 2-4xD mimo jídla.

Přihlášení uživatele