Bolesti kloubů - viz Artróza

Bolesti kloubů

Bolesti kloubů - viz Artróza.

Když klouby bolí, jsou namožené a většinou i trochu oteklé; jejich chrupavky a vazy určitě. Asi toho po nich chcete trochu víc, než kolik zrovna unesou.

Klouby je zapotřebí namáhat pravidelně a mírně po celý den, nebo silněji s odpočinkovými periodami. Obojí je nepohodlné, pohodlnější je nedělat nic a koukat na televizní bednu. Určitě naleznete vhodný smysluprázdný seriál. Sportovněji laděné osoby mohou zkusit ležink viz Blokády páteře.

Látková výměna kloubních vazů a chrupavek není zajišťována z cévního systému, ale difuzí živin a zplodin. Proto jejich regenerace velice závisí na teplotě a mírném pohybu. Vazy bez pohybu přirozeně otékají a námahu snášejí teprve až po rozhýbání, což z nich otok s obsahem metabolitů vytlačí do okolí, kde se vstřebá. Při okamžité námaze bez rozcvičení se velmi mechanicky opotřebovávají až k destrukci.

Povšimněte si ráno, jak se těžko rozhýbáváte. Je to tím, že vaše vaziva a chrupavky a zvláště jejich buněčné membrány se léty zanášejí solemi (viz též kapitola O rozmrzlé vodě) a difuze živin i zplodin jejich látkové výměny probíhá potom mnohem obtížněji a pomaleji.

Přihlášení uživatele