Bolesti v zádech - viz Ischias

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech - viz Ischias.

Jeden můj pacient kácel strom na chalupě sekerou. Po první ráně mu píchlo v zádech, ale on si řekl, že je tvrdý chlap a že ten strom musí ležet. Strom lehl, změklý chlap vedle něj. Pak se doplazil do auta a dojel ke mně, abych ho opravil. I pravil jsem: „Vidíš, to máš z toho kouření!“

Mnoho, přemnoho lidí nevydrží stát ve frontách bez pohybu, aniž by je po chvíli nezačala ukrutně bolet oblast bederní páteře. Košík, kufr nebo taška v ruce či přes rameno to ještě zhoršují. Jediným řešením je několik dřepů, případně dalších cviků s bederní páteří (předklon, záklon, úklon, rotace, ale nejlépe předklon do strany). To byste si ale asi připadali jako seriózní blbec nebo komik Mr. Bean. Vaše řešení proto většinou spočívá ve strategickém ústupu k židli nebo pryč.

Jedná se o vytahané a zesláblé až zdegenerované vazivo (viz Degenerace vaziv) pohodlným sezením po většinu dne, válením se po dlouhou dobu ve vaně s horkou vodou, také průvanem na holá nebo zpocená záda atd. Perfektně to umí ale i nedoléhající přikrývka v noci. A velmi tomu také napomáhá zvětšená bederní lordóza lidí dlouhodobě sedících (například ve škole, v práci, ve vězení) s efektem vysedlého zadku, nebo velkobřichých kompenzujících rovnováhu mírným záklonem. Tyto problémy vás zastihnou většinou v období, kdy případná milenka od vás očekává již spíše naturálie a přísliby než výkony. V ten čas také už obvykle leháváte v posteli jak chrápající mrtvola bez jiného pohybu po dlouhý čas a kdyby ráno nebylo laskavého řevu budíku (nebo neméně laskavého hlasu dlouholeté manželky), tak máte druhý den proleženiny. Neprokrvené uvolněné svaly slábnou až atrofují a ráno se probouzíte jak ojeté, nenamazané a rozvrzané auto, které musíte nejprve pomalu „protočit“, jinak by se neprodleně zadřelo.

A to se ještě ráno nesmíte zprudka postavit, aniž byste si nezkusili motání hlavy.

Skutečně vám pomůže jedině preventivní pohyb a posilování páteřní svaloviny, která posílí vazy a ony laskavě nechají na pokoji nervy.

//:Předklon/záklon, předklon do strany/záklon, úklon vlevo/vpravo, otáčení trupem vlevo/vpravo, kroužení trupem doleva/doprava, dřepy dolů na celých chodidlech/nahoru na špičkách.://, ad libitum (dle libosti).

Přihlášení uživatele