Karpální tunel

Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu může znamenat, že se někdo snaží vytunelovat Karpaty. Dříve nemožné, nyní bych se nedivil ani totálnímu odtěžení tamního pokladu, dřeva, pod hlavičkou vytvoření prostoru pro výsadbu stromů. My se ale budeme zabývat častou bolestí v zápěstí pod šlachami ohýbačů prstů, vystřelující a šířící se od předloktí často až do dlaně a prstů.

Jedná se o zánět v této lokalitě šlach, šlachových pouzder, kloubních vazů, nervů a cév. Začíná obvykle nepřiměřenou námahou většinou již poněkud opotřebených vaziv a šlach ve středním věku nebo extrémní zátěží prstů ruky sportovců, masérů, písařů, klavíristů, PC maniaků atd. Může se to stát i po úrazech při nedostatečné nebo nevhodné rehabilitaci či námaze.

Zánět na tomto místě způsobí otoky, které stlačují jednotlivé šlachy k sobě i šlachová pouzdra a vůbec všechno ke všemu. Proto zánětlivý pochod přestupuje na všechny přítomné tkáně. Dochází k vysokému tření při každém pohybu a ke srůstům. Tohle všechno bolí. Chce to klid, moře klidu a pohyb minimální a jen s velkým citem.

Podstatou projevů bolesti tohoto syndromu je obvykle útlak nervového svazku, inervujícího první tři prsty, z důvodu zánětů v oblasti karpálního tunelu. Projevuje se jako poruchy citlivosti a svalové činnosti. Typické jsou i noční bolesti a pálení.
Užívá se měsíce do zlepšení stavu.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z bezu černého+ 1-2 lžičky + Bylinný extrakt z kopřivy+ 2 lžičky do 2-3 dcl vody piji mimo jídla 3-4xD dlouhodobě.
Bylinný extrakt ze šípku+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3×D.
Bylinný extrakt z hruškyGH 1 lžíce do 4-5 dcl vody, v níž může být rozpuštěn Práškový vitamin C špetka, a pít podle chuti mimo jídla 1-3×D. (Lze případně přidat Bylinný extrakt z borůvky+ 1-2 lžičky.)
Tekutý kolagen 2×D 1 lžíce.
Yacca 4×D. Pravidelně a dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd.
Pít (upíjet) rozmrzlou vodu dopoledne 1-3 dcl, odpoledne 1-4 dcl, navečer 0,2-1 l (viz kapitola O rozmrzlé vodě).

S jídlem

Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Pupalkový olej 3×D 1-2 lžičky.

Zevně

Bylinný olej z měsíčku+ nalít asi 3 ml na tenkou dámskou vložku a přiložit na noc na vnitřní stranu dlaně, zápěstí a předloktí.

Bylinným olejem z měsíčku+ 1-4×D mazat jemně a pomalu ve směru k srdci. Později při rehabilitaci je vhodné před olej z měsíčku mazat asi 5 minut Zevním bylinným extraktem z kostivalu+ (a teprve potom 5-15 minut olej z měsíčku). Pokožku nakonec setřít starým hadříkem.

Posaďte se ke stolu, o který se opřete lokty. Hlavu skloňte bradou na hrudník. Bradou se opřete (a trochu tlačte) do dlaní, jejichž prsty míří podél dolní čelisti pod uši. Váš laskavý bližní nechť masíruje pomalými polokruhovými přirozenými pohyby palci směrem nahoru a do strany svalovinu krční páteře (s důrazem na obvyklou tvrdší bouli oteklé svaloviny v křeči) vzadu odzdola nahoru asi 5 minut Zevním bylinným extraktem z kostivalu+ a potom 10 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem. Po masáži zateplit suchým šátkem, šálou, rolákem...

Cvičení

Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-60 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Provádět celodenní dechové cvičení ve stylu ještěrčího dechu (...výdech, nádech, povolit, chvilku počkat, výdech, nádech, povolit, počkat..., viz Ještěrčí dech).

Další doporučení

Zajímavých úspěchů v potlačení bolesti lze dosáhnouti obvykle i s elektronickým zařízením (například řada Tens SE 33 nebo částečně i Omron E3), které pomocí mikroproudů s drobnými automasážními záškuby svaloviny pod elektrodami v podstatě unaví přetížený nerv, takže přenos informace o bolesti je výrazně omezován bez vedlejších účinků. 1-6×D asi 15 minut.

Přihlášení uživatele