Křeče obecně

Křeče obecně

Ionty vápníku se nemohou v namožených a vyčerpaných svalových buňkách vrátit zpět do svých cisteren, protože došla energie (ATP), a proto stah svalu trvá dál. Do napnutého svalu neteče krev s novými živinami, protože je napnutý. Je to jednoduché jak na úřadě - úředník je vyčerpán úřadováním, proto nemůže vyřídit vaši žádost. Vaši další žádost o laskavé vyřízení předchozí žádosti nemůže vyřídit, protože ještě nevyřídil první žádost... To je úřední křeč! Je dosti psychicky nakažlivá, takže často máte křeče, že se na to můžete vysr..., ať se to teda pos...e.

Práce svalu bez kyslíku v anaerobním režimu vytváří dobré podmínky pro vznik otoku, který tuhnutí a bolest svalu jen zesílí a prodlouží až na několik dnů.

Celkovou příčinou křeče je nedostačující výživa svalu cévním systémem. Nedostatečnost cévního systému vzniká stažením cév působením chladu, ať od vody (například plavec) nebo od vzduchu (horolezec). Důvodem křečí starších lidí v noci je špatné prokrvení periférie zanesenými cévami, kdy v klidu tudy krev s výživou v podstatě neteče už vůbec. U mladých se prezentuje křečemi nevyzrálý cévní aparát. Svoji vinu mají u všech vždy i bloky na páteři.

První pomoc spočívá v napumpování kyslíku do oběhu a jeho dopravení ho až do místa křečí. Pomáhá pasivní propnutí zkřečovaného svalu do natažení a později aplikujte masáž směrem k srdci. Teplo a až to trochu povolí, přidejte nenamáhavý pomalý pohyb. Ze začátku raději pasivní (že vám to dělá někdo druhý, no někdo si to dělá raději sám...).
Užívá se po dny až týdny do nápravy stavu.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z bezu černého+ 1-2 lžičky + Bylinný extrakt z kopřivy+ 2 lžičky do 2-3 dcl vody piji mimo jídla 3-4xD dlouhodobě.
Bylinný extrakt z máty+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít obvykle mimo jídlo 2-4×D.
Bylinný extrakt z hruškyGH 1 lžíce do 4-5 dcl vody, v níž může být rozpuštěn Práškový vitamin C špetka, a pít podle chuti mimo jídla 1-3×D. (Lze případně míchat s extrakty z bezu, máty, kopřivy.)
Ascorutin 3×D 1 (vitamíny C a P na cévní stěny).
Pít (upíjet) rozmrzlou vodu dopoledne 1-3 dcl, odpoledne 1-4 dcl, navečer 0,2-1 l (viz kapitola O rozmrzlé vodě).
Yacca 3-4×D 1. Dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd.

S jídlem

Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička nebo Bylinný extrakt z borůvky+ do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Vápník + hořčík 3×D ½ lžičky.
KELP 640 mg 2-4×D.
Pupalkový olej4×D 1 lžička.
Lecitin 1,3 g 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 2-3×D 1 (jen u starších přes třicet).

Zevně

Místa s křečí mazat a masírovat směrem k srdci 2-3×D 10-45 minut neředěnou Zevním bylinným extrakt z jírovce, měsíčku, přesličky, břízy (a potom ještě případně Bylinným olejem z měsíčku+ a nakonec zase setřít hadříkem a zateplit).
Masírovat páteř nejdříve 5 minut Zevním bylinným extraktem z kostivalu+ a potom alespoň 15 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.

Cvičení

Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-30 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Končetiny s výskytem křečí potřebují stálý pohyb a nepokoj, zvláště když dlouhodobě sedíte nebo stojíte. Pohybujte stále nohama (případně i rukama), přešlapujte.

Provádět častěji během dne co nejdéle řízené dýchání v modifikaci ještěrčího dechu: maximální výdech i bránicí a stažením břicha (počkat 1-3 sekundy), maximální nádech (počkat 5-12 sekund), povolit a nechat samovolně vydechnout (čekat opět 5-12 sekund) a opět supervýdech...

Meditační cvičení při křečích: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a zvláště v obvyklých oblastech křečí a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Přihlášení uživatele