Revmatizmus („regma“), revmatické nemoci

Revmatizmus („regma“), revmatické nemoci

Jedná se o zhruba třináct skupin chorob, jejichž sjednocujícím prvkem je bolestivé postižení lokomočních (pohybových) struktur, zejména kloubů, páteře, svalů, šlach a úponů, pokud příčina není vysloveně chirurgická, ortopedická nebo neurologická. (Z Repetitoria.)

Můj názor na tento problém je značně zjednodušený, protože se domnívám, že sjednocujícím prvkem revmatických potíží je degenerace neprocévených tkání, tedy zvláště vaziv, která se bohužel týká každého z nás, jen někteří stihnou umřít dříve, než si pohybové problémy mohou vychutnat.

Chce-li se touto skupinou chorob někdo detailně zabývat, tak bude zaskočen už jenom tím, kolik různých příčin vede k tomu, že nemůžete chodit atd. Nicméně téměř u všech se vyskytuje v nějaké souvislosti ďáblík JON.

Kolena v současnosti vržou už malým dětem. Zablokované páteře jsem pozoroval i u sotva chodících mrňat. Málokdo se ale snaží pochopit, co pro nás vaziva znamenají, co potřebují k dobré existenci a údržbě. V podstatě nikdo pro vaziva nic nedělá. Vzhledem k tomu, kolik a jakých úkolů se musejí vaziva zhostit a jak primitivním způsobem, je jejich hodnota více než podceněna.

Vaziva představují významnou vyrovnávací objemovou část odpadkového rezervoáru organizmu a zvláště jater. Ukládané nečistoty a metabolity (JON) zde čekají na volnou kapacitu jater pro detoxikaci. Hlavní díl detoxikace probíhá v klidu spánku, protože během dne jsou játra nucena podporovat hlavně energetickou složku metabolizmu. Funkce popelnice na odpadky se ovšem projevuje na mechanických vlastnostech vaziva krutě nepříznivě.
Druhým problémem vaziv je přiskřinutí nervů odstupujících od míchy otékajícími a tuhnoucími vazy. Ne uskřinutí, to by člověk ochrnul, ale dlouhodobé částečné potlačování průchodu části signálů v nervovém svazku. To má potom vliv na všechny duté orgány atd. (prostá a skromná věta, v níž je skryt jeden z hlavních důvodů stárnutí).

Revmatizmus chápu jako termín pro vyhrocené potíže člověka s vazivy. Zánět kloubů je reakcí organizmu na nepřiměřenou námahu vaziv a chrupavek oteklých vlivem revmatizmu a někdy i přímou reakcí na soli chladem vyloučené z tělních roztoků. Proto se může revmatizmus týkat i prochladlé svaloviny.

Ještě bych se zmínil speciálně o revmatoidní artritidě, kdy se jedná o degenerativní autoimunitní poruchu, při které imunitní systém při bolestivém zánětu ničí vlastní kolagen v kloubních pouzdrech, která se deformují na malých kloubech prstů až v pařáty a velké klouby (kolena, kotníky) se později třeba i odchylují (uhnou) v nepřirozených úhlech. V tomto případě není vhodné podávat jakýkoliv kolagen (Tekutý kolagen nebo masti na pleť s kolagenem). Typický začátek choroby je po čtyřicítce krátkodobým bezdůvodným zbytněním malých kloubů ruky, které se po čase vrací a napadá i větší klouby. Charakteristická je ztráta síly v rukách a ranní ztuhlost.

Užívá se po několik týdnů až měsíců do zlepšení stavu a ústupu obtíží.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z tymiánu+ 2 lžičky + Bylinný extrakt ze šípku+ 1 lžička + Bylinný extrakt z kopřivy+ dlouhodobě 2 lžičky do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3-5×D.
Práškový vitamin C 0,25-0,5 g lze zapíjet Bylinný extrakt z tymiánu+, viz výše.
Tekutý kolagen 2×D 1 lžíce (mimo záněty!).
Yacca 3-4×D 1. Dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd.
Pít (upíjet) rozmrzlou vodu dopoledne 1-3 dcl, odpoledne 1-4 dcl, navečer 0,2-1 l (viz kapitola O rozmrzlé vodě).

S jídlem

Bylinný extrakt z ostropestřece+ + Bylinný extrakt z borůvky+ 1 + 1 lžička do 1-3 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Pupalkový olej 3×D 1 lžička.
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Vápník + hořčík 2-3×D ½-1 lžička.

Zevně

Masírovat a mazat postižené klouby směrem k srdci nejdříve 5-10 minut Zevním bylinným extraktem z kostivalu+ a potom 15-90 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit návlekem ze staré ponožky bez špičky. Páteř masírovat obdobně, zateplit starým trikem.
Do koupelí si vařit přísadový čaj měsíčkový a přesličkový.

Cvičení

Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-30 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Nenamáhavá stereotypní rozhýbávající pohybová cvičení postižených kloubů častokrát během celého dne.

Provádět celodenní dechové cvičení ve stylu ještěrčího dechu (...výdech, nádech, povolit, chvilku počkat, výdech, nádech, povolit, počkat..., viz Ještěrčí dech).

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Zajímavých úspěchů v potlačení bolesti lze dosáhnouti obvykle i s elektronickým zařízením (například řada Tens SE 33 nebo částečně i Omron E3), které pomocí mikroproudů s drobnými automasážními záškuby svaloviny pod elektrodami v podstatě unaví přetížený nerv, takže přenos informace o bolesti je výrazně omezován bez vedlejších účinků. 1-6×D asi 15 minut.

Pro rozblokování i automasáž se pohybovat (válet) 1-4×D asi minutu vleže s pokrčenýma nohama opřenýma o zem a zády na masážním Zadbalonu průměr 20 cm pomalu ve směru zadek/hlava.

Sedět doporučuji na sedacích míčích a s postiženými klouby mírně bez síly a pomalu pohybovat v tolerovaném rozsahu po celý den.

V jídle se vyvarovat produktů kokosu, kakaovníku, mléka a jiného než malého množství vařeného mladého masa.

Přihlášení uživatele