Zánět svalu, šlachy

Zánět svalu, šlachy

U šlachy, která je velmi špatně procévena, dochází k zánětu vždy po extrémní námaze doprovázené zpravidla mikrotrhlinkami a následným otokem (pakliže se zrovna nepřetrhne z únavových důvodů; toho lze snadno dosáhnout námahou po půldenním obkladu se zředěným octem, proto nemám octové a podobné obklady rád). Také bývá příčinou úraz, nejčastěji zhmoždění apod. Jiným zdrojem může být rychlejší opotřebení nedostatkem mazacích elementů ve šlaše, jejíž jednotlivá vlákna pak o sebe v podstatě drhnou a tím se dráždí. Námaha prochlazené šlachy (tedy oteklé šlachy) tento proces jen zrychlí.

Podobné je to i ve svalu, ale zde se připojují další příčiny v důsledku překyselování kyselinou mléčnou při anaerobním režimu či močovou (při nadbytku purinů - složky nukleových kyselin - zvláště z potravy: zvěřina, koniny a vnitřnosti), jako jsou například překrvení a otok z únavy či útok patogenních mikrobů, z nichž největší slávu zaznamenal meningokok C (a jemu podobní schopní zničit sval během hodiny a zabít vás během jediného dne maskováni pod obrazem chřipky).
Užívá se po několik týdnů do zlepšení stavu a ústupu obtíží.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z kopřivy+ 2 lžičky + Bylinný extrakt z tymiánu+ + Bylinný extrakt z bezu černého+ 2 + 2 lžičky do 4 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3-5×D.
Tekutý kolagen 2×D 1 lžíce.
Práškový vitamin C 0,25-0,5 g lze zapíjet Bylinný extrakt z tymiánu+, viz výše.
Betaglukany z hlívy ústřičné 2-3 tablety denně (možno s Bylinný extrakt z tymiánu+).
Yacca 3-4×D 1. Krátkodobě do zlepšení stavu.

Pří užívání antibiotik: Bylinný extrakt z kopřivy+ 2 lžičky až 1/2 lžíce do 1,5-3 dcl vody 3-5xD mimo jídla i mimo antibiotika (2 hodiny od nich) a doužívat i po antibioticích.

S jídlem

Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Pupalkový olej 3×D 1 lžička.
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Vápník + hořčík 2-3×D ½-1 lžička.

Zevně

Bylinným olejem z měsíčku+ 1-2×D mazat a velmi pomalu a jemně masírovat postižený sval nebo šlachu s okolím směrem k srdci. Přebytek olej z měsíčku setřít hadříkem.

Tradičně se mimořádně osvědčuje tlustý nátěr (obklad) z obyčejného tvarohu (obvyklé tučnosti) na noc, přiložit hadřík ve dvou vrstvách, přes to možno i mikroten (igelit) jako izolace, navrch lehce fixovat obvazem a ponechat v nočním klidu. Ráno omýt a namazat Bylinným olejem z měsíčku+ (směrem k srdci).

Do koupelí si vařit přísadový čaj měsíčkový, jírovcový a přesličkový.

Cvičení

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Vyvarovat se horkých koupelí a sauny.

Přihlášení uživatele