Dalekozrakost, krátkozrakost, vysoký nitrooční tlak, šedý a zelený zákal

Dalekozrakost, krátkozrakost, vysoký nitrooční tlak, šedý a zelený zákal

Dalekozrakost je stav, kdy zanesené vazivo oční čočky je již tak tuhé, že nepovolí čočce zaujmout kulovitý profil, kterým hodláte ostřit do blízka. (U dětí to bývá obvykle tvarová nebo svalová porucha.)

Krátkozrakost je stav, kdy oční čočka je natolik tuhá, že svalovina, která ji natahuje, ji natáhnout dostatečně nedokáže a čočka se do dálky nezaostří.

Vysoký nitrooční tlak je předzvěst zeleného zákalu a jedná se o situaci, kdy metabolické zplodiny látkové výměny sklivce nejdou difuzně odstranit do okolních tkání z důvodu zanesení jejich membrán, což značně omezuje účinnost difuze. Situaci dále zhoršuje vysoký krevní tlak a nadbytek metabolitů v okolí díky obvykle slabšímu vylučování ledvinami, případně nedostačující likvidace JON játry.

Do této souvislosti lze zařadit i rozpad bílkovin sklivce nedostatkem difuze živin a kyslíku s následným hygroskopickým efektem, který vede také ke zvětšení nitroočního tlaku. Nejčastěji je to ale od všeho trochu. Vysoký nitrooční tlak poznáte podle zmenšených zornic, jak tlak roztáhne do placky tkáň duhovky, která potom nemůže citlivě reagovat na změny osvětlení.

Zelený zákal je v podstatě vysokým nitroočním tlakem stlačený oční nerv, který se tím trvale poškozuje, takže můžete mít krásné oči, ale tak pro pláč. Někdy může být oční nerv postižen i zánětem z infekce nebo z nadměrného dráždění a namáhání blikajícími zdroji (a moderní černé brýle diskmanů nebo čumistů na monitor jsou vlastně ochrannou pomůckou - ale je důležité, aby byly polarizované, tedy filtrující horizontální polaritu světla (bohužel jsou i dražší, asi 1-3 kKč)).

Šedý zákal je problém oční čočky zakalující se ukládanými látkami z oběhu (JON) a svými zplodinami žití, které se nejsou schopny difuzí odplavit, protože okolní prostředí je pro ně neprůchodné nebo protože je podobných metabolických zplodin v okolí již příliš mnoho a další se tam prostě nevejdou, jako vy ráno do přeplněného autobusu MHD. Vy šedivíte vztekem na zastávce a čočka také.

Užívá se po několik týdnů až měsíců do zlepšení a ústupu obtíží podle stavu a věku.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z borůvky+ + Bylinný extrakt z máty+ 1 + 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 4×D.
Bylinný extrakt z hruškyGH 1 lžíce do 4-5 dcl vody, v níž může být rozpuštěn Práškový vitamin C špetka, a pít podle chuti mimo jídla 1-3×D. (Lze případně přidat Bylinný extrakt z borůvky+ 1-2 lžičky.)
Yacca 3-4×D 1. Dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd.
Pít (upíjet) rozmrzlou vodu dopoledne 1-3 dcl, odpoledne 1-4 dcl, navečer 0,2-1 l (viz kapitola O rozmrzlé vodě).
Užívat vitamínové a minerálové komplexy 1-2×D.

S jídlem

Bylinný extrakt z ostropestřece+ 2 lžičky do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídle 3×D.
Syrové ovoce (meruňky, broskve, nektarinky, meloun, papriky, rajčata) a zelenina (mrkev, řepa) konzumovat s trochou oleje (je nutný pro vstřebávání tohoto vitamínu, ideálně Lněný olej extrahovaný CO2 lžičku na pokrm).
Pupalkový olej 3×D 1-2 lžičky.
Lecitin 1,3 g 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 2-3×D 1 (jen u starších přes třicet).

Zevně

Posaďte se ke stolu, o který se opřete lokty. Hlavu skloňte bradou na hrudník. Bradou se opřete (a trochu tlačte) do dlaní, jejichž prsty míří podél dolní čelisti pod uši. Váš laskavý bližní nechť masíruje pomalými polokruhovými přirozenými pohyby palci směrem nahoru a do strany svalovinu krční páteře (s důrazem na obvyklou tvrdší bouli oteklé svaloviny v křeči) vzadu odzdola nahoru asi 5 minut Zevním bylinným extraktem z kostivalu+ a potom alespoň 10 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem. Po masáži zateplit suchým šátkem, šálou, rolákem...
Pleťovou vodou světlíkovou PVO mazat 2-6×D přes zavřená oční víčka od nosu směrem k uchu.

Pleťovou vodou světlíkovou PVO po zředění vodou 1:40-100 lze v případě potřeby oči 1-4×D vypláchnout.

Polarizační brýle po celý den (k PC to asi nepůjde)! Klasické žárovky by byly vhodnější, nežli úsporky či zářivky.

Cvičení

Cvičení pohybů očí Dědka kořenáře (viz video) pomalým kroužením a cvičení změny zaostření na nejvzdálenější viditelný útvar (za okny) a na vlastní prsty (ukazovák a prostředník nebo jiné) píď před očima (palec opřen pod spánkem o lícní kost vedle oka) 3-8×D 2-5 minut.

Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-30 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Nezbytné je pravidelné cvičení krční páteře. Po dvou až třech cvicích provádět maximální ale volný záklon a předklon hlavy, úklon nalevo i napravo, otáčení jako když „nemáme“ a potom kroužení, při kterém je nad ramenem ucho (a ne brada), to celé každou hodinu, tedy asi 10 minut celkem za den.

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Do nepohody nosit teplou čelenku, která vyhřívá čelo, spánky, horní část ucha, kost skalní a první dva krční obratle. Na noc černý kulich nebo čelenku a stáhnout přes oči až na nos (stejně je tma).

Postel upravit tak, aby hrudník byl podložen mírně šikmo nahoru a hlava ještě výše asi o 15-25 cm od roviny postele.

Přihlášení uživatele