Angína pektoris, vysoký krevní tlak

Angina pektoris, vysoký krevní tlak

Nedostatečné prokrvování srdce (viz též Infarkt srdeční) vede k tomu, že si nemůžete moc vyskakovat, ba dokonce ani chodit do schodů, protože zvýšenou námahu srdce neutáhne. Nemůžete se ani pořádně rozčílit. A. p. znamená, že věnčité tepny jsou někde zúžené a nestačí zabezpečit výživu srdeční svaloviny. Zvláště, když je srdeční sval hladový z dřiny při vysokém krevním tlaku.

Tato situace omezuje vaše namáhavější tělesné aktivity. Jste vlastně jako ve vězení za to, že jste jedli jídla sice dobrá, ale ne zdravá. Usazeniny z nich (dobrých jídel) v cévách nejdříve mírně snižují a potom rychle zvyšují tlak.

Tlak se zvedá hlavně v důsledku tuhnutí aorty, pohnutí mysli, ochlazením končetin, nerozložením bílkovin v játrech a zvýšeným odporem toku krve v ledvinách.
Aorta se ze srdce vytlačenou krví poněkud rozepne a chová se jako zásobní (odkládací) prostor. Její svalovina funguje na stejném principu jako nafukovací balónek. Srdce do aorty totiž stříkne krev rychleji, než z ní stačí odtéci. Když už je aorta tuhá a nefunguje jako balónek, nevejde se do ní tolik krve, i když se srdce snaží silněji tlačit, což ho ovšem dosti unavuje. Krutě tím trpí také aortální chlopeň.
Pohnutí mysli je v podstatě stres, který ve svém důsledku zvedá tlak vytlačením krve ze zažívání do velkého oběhu k dispozici mozku a svalům.

Má-li někdo studené ruce i nohy, tak mu neměřte krevní tlak, bude zkresleně vysoký.
Ochlazením končetin se stane něco podobného reflektorickým stahem ochlazených cév. Tato nadbytečná krev ale překáží v trávení a v plicích a člověk se dusí. Všimněte si, jak typicky lapají po dechu umírající, kterým chladnou končetiny. Můžete si to i vyzkoušet, když po vydatném jídle vezmete třeba manželku a poponesete ji do druhého patra. Ovšem ve druhém patře z ní může být i vdova, zvláště přerostla-li přes vaši nosnost, vezměte si raději někoho jiného... Každopádně lapání po dechu bude velmi věrohodné.

Když nám játra nerozkládají, obvykle díky nedostatku kyslíku, nadbytek bílkovin z potravy i z krve, kam se dostanou z atrofující nepoužívané svaloviny většinou v důsledku náhlé nepohyblivosti, tak se projeví hygroskopická vlastnost bílkovin podržením vody. To zvětšuje objem krve a ředí krvinky, což nejen kazí krevní obraz, ale hlavně zhoršuje tkáňové přidušení a uvolnění dalších bílkovin jako v začarovaném kruhu.

Ledviny tvrdě požadují na oběhu 25 % srdečního (klidového) výdeje, jinak vypustí hormon renin, který si vezme do party ještě angiotenzin a aldosteron, a tyto zařídí stahem periferie (okrajové částí těla, končetiny) zvýšení tlaku a dodávku krve.

Vysoký tlak a anginu pektoris spojuje nedostatečná výživa srdeční svaloviny, přestože vysoký tlak sám o sobě neznamená poruchu srdce, viz předchozí důvody.
Změny na cévním systému a zvláště na srdci jsou u nás nejčastějším důvodem k levné dovolené na Onom světě s krachující cestovkou, která nevozí zpátky.
Užívá se nejméně rok.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z máty+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla a léky alespoň hodinu 2-4×D.
Bylinný extrakt z hruškyGH 1 lžíce do 4-5 dcl vody, v níž může být Práškový vitamin C rozpuštěna špetka, a pít podle chuti mimo jídla 1-3×D. (+ Lze Bylinný extrakt z máty+ 1-2 lžičky.)
Yacca 3-4×D 1. Velmi dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd.

S jídlem

Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Bylinný extrakt z hruškyGH 3×D 1-2 lžíce na jídlo, po jídle, ale ne na noc.
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 2-3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Pupalkový olej3×D 1-2 lžičky.
Lecitin 1,3 g 3×D 1.
Bylinný extrakt ze zeměžluče+ ½ lžičky do 1-2 dcl teplé vody, pít obvykle před jídly 5-15 minut 3×D.

Zevně

Masírovat páteř nejdříve 5 minut Zevní bylinný extrakt z kostivalu+ a potom 15-30 minut Bylinný olej z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.

Cvičení

Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-30 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola O dýchání sifonem). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Pro rozblokování i automasáž se pohybovat (válet) 1-4×D asi minutu vleže s pokrčenýma nohama opřenýma o zem a zády na masážním Zadbalon (průměr 20 cm) pomalu ve směru zadek/hlava.
Postel upravit tak, aby hrudník byl podložen mírně šikmo nahoru a hlava ještě výše asi o 15-25 cm od roviny postele.

Krystal broušeného křišťálu 2-6×D uchopte všemi nataženými prsty dominantní ruky špičkou směřující od dlaně a krouživě s ním pohybujte těsně nad oblastí srdcem tak dlouho, až budete mít zvláštní individuální pocit v daném místě (obvykle mravenčení, chvění, teplo, tlak či jiné pocity) nebo do doby, kdy pocítíte teplo krystalu (obvykle 10-15 minut).

Přihlášení uživatele