Křečové žíly, otoky nohou

Křečové žíly, otoky nohou

Dlouhým stáním bez pohybu nefunguje svalová pumpa pro návrat krve z dolních končetin. Krev si městná v žilách, jak jen to svalovina žilních stěn povolující se přetlaku dovolí. Časem se vytahá do šířky i délky a křečová žíla - křečák - je tu.
Pakliže si sedíte bez pohybu nohou a užíváte teplého místa v zaměstnání i jinak, stlačujete část žilního řečiště zadní strany stehen, krev nemůže téci k srdci a křečák je tu. Pakliže mimino čeká v břiše, tak zvětšená děloha obvykle tlačí na žíly z nohou proti pánvi (nebo křížové kosti) a křečák je tu. Pakliže máte zablokovanou bederní páteř, která nedává dosti nervových impulzů do hladké svaloviny žilních stěn, ona svalovina se povolí tlaku (normální tlak v úrovni srdce je 120/80, v lýtkách je asi 210/150) a křečák je tu.

Část vody z krve se z předchozích příčin nemůže vrátit ani lymfatickým řečištěm a vzniká otok. Někdy se otoky nohou tvoří i z nadbytku vody, která není vyloučena ledvinami (díky nedostatečnému rozkládání hygroskopických bílkovin a vysokomolekulárních organických solí játry špatně zásobenými kyslíkem).
Také při srdeční slabosti městná množství krve v žilách, protože ji srdce není schopno odebrat a pumpovat do tepen. Žilní stěnou potom prosakuje množství vody do okolní tkáně, tu není schopen přetížený mízní systém odčerpat a otok je tu a je váš, ve vás a vy jeho.
Užívá se po měsíce až dlouhodobě do nápravy nebo stabilizace stavu.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z máty+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít obvykle mimo jídlo 2-4×D.
Ascorutin 3×D 1 - seženete v lékárně (vitamíny C a P na cévní stěny).
Yacca 3-4×D 1. Dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd.
Pít (upíjet) rozmrzlou vodu dopoledne 1-3 dcl, odpoledne 1-4 dcl, navečer 0,2-1 l (viz kapitola O rozmrzlé vodě).

S jídlem

Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Bylinný extrakt z chmele+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít obvykle před jídly 5-15 minut 3×D.
Pupalkový olej 4×D 1 lžička.
Lecitin 1,3 g 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 2-3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Vláknina 4-8 g prášku do 100 ml tekutiny 2x denně, nejlépe ráno a večer půl hodiny před jídlem smíchaná s 1 čajovou lžičkou křemeliny (např. Jemná křemelina) a Práškový vitamin C špetku 1×D.
Ginkgo Biloba 24 mg 1-2×D (jen u starších přes pětatřicet).

Zevně

Nohy v oblasti křečáků lehoučce a jemně mazat směrem k srdci 2-3×D 5-15 minut neředěnou Zevním bylinným extrakt z jírovce, měsíčku, přesličky, břízy (a potom ještě případně Bylinným olejem z měsíčku+ a nakonec zase setřít hadříkem a zateplit staršími kalhotami).

Masírovat páteř, zvláště bederní úsek, nejdříve 5 minut Zevní bylinný extrakt z kostivalu+ a potom alespoň 15 minut Bylinný olej z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.

Cvičení

Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-30 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Cvičení rozhýbávající hlavně bederní páteř. Předklony, záklony, úklony, rotace, kroužení atd. Nezbytné je pravidelné cvičení páteře 6-16×D 4-10 minut v přiměřeném rozsahu, pokud to alespoň trochu jde.

Nohy potřebují stálý pohyb a nepokoj, zvláště když dlouhodobě sedíte nebo stojíte. Pohybujte stále nohama, přešlapujte.

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem. Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Pro rozblokování i automasáž se pohybovat (válet) 1-4×D asi minutu vleže s pokrčenýma nohama opřenýma o zem a zády na masážním Zadbalonu průměr 20 cm pomalu ve směru zadek/hlava.

Sedět doporučuji na sedacích míčích, což eliminuje škrcení žil a pomáhá bederní páteři.

Častěji během dne zvednout nohy nahoru. Nejlépe si lehnout na 2-5 minut nohama blízko ke stěně a natažené nohy o ni opřít chodidly nejméně 60 cm nad podlahou. Poněkud slabší účinek má dávat nohy na stůl. 1
Nutný je dostatek kyslíku ve vzduchu. Vyhýbat se vydýchaným prostorám. Větrat.

Krystal broušeného křišťálu 2-6×D uchopte všemi nataženými prsty dominantní ruky špičkou směřující od dlaně a krouživě s ním pohybujte těsně nad místem křečových žil tak dlouho, až budete mít zvláštní individuální pocit v daném místě (obvykle mravenčení, chvění, teplo, tlak či jiné pocity) nebo do doby, kdy pocítíte teplo krystalu (obvykle 10-15 minut).

Přihlášení uživatele