Lymfedém, rozsáhlý otok

Lymfedém, rozsáhlý otok

Lymfedém je otok, který vzniká nedostačující schopností mízního systému odplavit nahromaděný tkáňový mok. To je vlastně obecná příčina všech otoků, která je vyvolána nějakým mechanickým poškozením. (Míza = lymfa.)

Příkladně jsem jednoho krásného odpoledne držel řeč na téma vůně. Proč se kytky můžou potrhat v závodě vůní o přízeň trubce či jiného hmyzu a proč ženě stačí vonět lehce po mýdle, ale hlavně se prostorem musí nést vůně dobrého jídla. Řečnil jsem před několika členkami své rodiny na chodbě našeho domu a značně ovlivněn vonnými substancemi jejich sprejů jsem pocítil nutkání kýchnout. Abych ve stísněném prostoru neroznášel bacily, chtěl jsem kýchnutí provést eticky na schodišti do sklepa. Dveře jsem sice otevřít stačil, ale kýchnutí proběhlo dříve a futru už jsem neuhnul. Málem jsem se zabil, řeč nedokončil, ale příčinu otoku na čele, zvaného boule jako hrom, jsem měl jasnou a neprodleně jsem o dotyčné studené futro tlačil postiženou oblastí, aby se otok nezvětšoval.

Příčinou boule, lokálního otoku, bylo poškození kapilár a cévních stěn v rozsahu, kdy krvinky ještě nemohly opustit cévní řečiště (vznikla by modřina až hematom), ale bílkoviny ano a ty jsou hygroskopické a přisávají vodu. Ostatně při mechanickém poškození cévní stěny voda prochází velmi snadno.

Úkolem mízního systému je odplavit nepatrnou část bílkovin a vody, která se nevrátí zpět do kapilárního cévního systému. V případě mojí boule prostě odplavovací kapacita mízního systému nestačila. To se může dít i u jiných podobných příčin, například u zánětů žil brzdících odtok krve, artrotických a námahových poškození kloubů (např. voda v koleni), pohmoždění nebo namožení svalů atd. Prostě je toho na odplavování najednou moc.
Jiný problém se schovává v mízních uzlinách, přes které se lymfa filtruje. V uzlinách mohou být zadrženy bakterie, plísně, mikrometastázy, dehet (kuřáci po dvaceti letech až čtvrt kilogramu...), prach a mnoho dalších nečistot (dokonce i paraziti - naštěstí hlavně v rovníkových oblastech). Uzliny většinou zduří a přestanou být funkční (např. dětem na krku po angínách a zánětech středouší). Lymfa si musí najít jinou cestu oklikami a nakonec se vlévá do krve před srdcem naplněná protilátkami na to, co v uzlinách lymfocyty (druh bílých krvinek) nalezly a rozpoznaly jako škodliviny.

Je-li většina mízních uzlin zablokována, míza nemůže protékat a hromadí se ve svodné oblasti jako otok, lymfedém, který může narůstat až do gigantických rozměrů mnoha desítek kg. Potom může napnutá pokožka ronit kapky mízy ze sebe ven, což někdy bývá doprovázeno značnými bolestmi otokem roztažených tkání, a sebemenší zranění obvykle způsobí bércový vřed (zvláště není-li v této lokalitě dlouhodobě dostatek kyslíku).

Další příčinou lymfedému může být nedostatečná činnost svalové pumpy. Míza je poháněna pohybem svalů a pulzujících tepen. Necháte-li celý den ruku viset bez pohnutí, máte ji večer oteklou jako báň. Stojíte-li nebo sedíte-li celý den v podstatě bez hnutí, máte večer oteklé nohy. Dá se jim pomoci zvedáním na stůl jako v USA. Nejlepší a nejrychlejší efekt na splasknutí otoku nohou má však půl hodiny měkkého a pružného klusu po špičkách bez došlapování na paty. Ekvivalentní lymfodrenážní masáž trvá 2-3× déle, ale v podstatě to nikdo neumí a z těch, kteří to umějí, to skoro nikdo nedělá. Ostatně odborníci k tomu mají již vymyšlený lymfodrenážní automat.
Užívá se několik dnů až měsíců dle potřeby.

Doporučení dědka kořenáře

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z máty+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít před jídly 3×D.
Bylinný extrakt z ostropestřece+ 2 lžičky do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Bylinný extrakt z borůvky+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3×D.
Yacca 6×D 1 nebo 4×D 2 pravidelně. Začít 1 týden 2×D 1 a každý týden přidávat 1-2 tobolky.
Pít (upíjet) rozmrzlou vodu dopoledne 1-3 dcl, odpoledne 1-4 dcl, navečer 0,2-1 l (viz kapitola O rozmrzlé vodě).
Ascorutin 3×D 1 - seženete v lékárně (vitamíny C a P na cévní stěny).

S jídlem

Bylinný olej z měsíčku+ 3-4×D 1-2 lžičky.
Pupalkový olej 3×D 1 lžička.
Ginkgo Biloba 24 mg 1-2×D (jen u starších přes pětatřicet).
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Vápník + hořčík 3×D ½ lžičky.

Zevně

Masírovat postižené místo 30-90 minut Bylinným olejem z měsíčku+ pomalu, jemně a plošně dlouhými tahy směrem k srdci podobně, jako kdybyste roztaženými prsty hrnuli po stole vodu. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.

Masírovat páteř nejdříve 5 minut Zevní bylinný extrakt z kostivalu+ a potom 15 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.

Cvičení

Dýchací sifon SIF (refluxní vzduch 25-40 % - viz kapitola O dýchání sifonem) dechová masáž 2-4×D 2-10 minut a na noc 15-30 minut. Zátěž zvyšovat velmi zvolna!

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Meditační, pomalá, nenamáhavá dechová a pohybová cvičení. Cvičení a změny polohy hlavně u postižené části, ovšem s minimem svalového úsilí, aby se zvýšenou látkovou výměnou nezvětšoval otok.

Další doporučení

Častěji během dne zvednout nohy (nebo ruce) nahoru. Nejlépe si lehnout na 2-5 minut nohama blízko ke stěně a natažené nohy o ni opřít chodidly nejméně 60 cm nad podlahou. Poněkud slabší účinek má dávat nohy na stůl.

Pro rozblokování i automasáž se pohybovat (válet) 1-4×D asi minutu vleže s pokrčenýma nohama opřenýma o zem a zády na masážním Zadbalonu průměr 20 cm pomalu ve směru zadek/hlava.

Krystal broušeného křišťálu 2-6×D uchopte všemi nataženými prsty dominantní ruky špičkou směřující od dlaně a krouživě s ním pohybujte těsně nad místem svého lokálního poškození či potíží tak dlouho, až budete mít zvláštní individuální pocit v daném místě (obvykle mravenčení, chvění, teplo, tlak či jiné pocity) nebo do doby, kdy pocítíte teplo krystalu (obvykle 10-15 minut).

Přihlášení uživatele