Vysoký krevní tlak - viz Angína pektoris

Vysoký krevní tlak

Tlak je udržován baroreceptory - čidly v tepnách. Jenže někdy bývají zarostlé cholesterolovými zvápeninami a mají díky tomu pocit, že je tlaku málo, tak velí přidat.
Někdy mají zase ledviny pocit, že skrz glomeruly teče málo krve, a přitlakují si také. Někdy nepružná aorta není schopná zachytit tlakový ráz a odpor krve zvedá tlak taktéž.
Tlak zvyšuje i statické napětí svalů při zdvihání pytle cementu nebo při tlačení na záchodě. I stres ho umí přidat, nebo množství vody v těle.

O vysokém tlaku hovoříme, když přesahuje horní číslo 160 a dolní 95 torr. Nad normálních 120/80 máte tlak jen lehce zvýšený. Velmi vysoký je přes 200/120. U stojící mladé žirafy předpokládám 380/240... a místo srdce čerpadlo.
Vysoký dolní tlak přes 95 znamená, že se srdce není schopno v pauze mezi stahy vyživit a rychle se opotřebí z hladu. Také to znamená, že máte velmi zanesené cévy a kapiláry.
Vysoký horní tlak přes 160 znamená, že máte velice tuhou aortu, která má správně svojí pružností zachytit dávku krve a rozvést ji po těle. Zvýšená tuhost aorty unavuje srdeční sval námahou.

Pozoroval jsem u sebe po pravidelném pití rozmrzlé vody pro mě překvapivou úpravu krevního tlaku ze 145/75 (tep 65) na 125/80 (tep 50). Vysvětluji si to tím, že se voda dostává ze zažívání rychle do oběhu, kde tedy působí blahodárně nejdříve.

Doporučení dědka kořenáře

Doporučení viz Angína pektoris.

Přihlášení uživatele