Průjem chronický

Průjem chronický

Průjem chronický vzniká většinou v důsledku poruchy mechanického charakteru.
Jednou z možností je zanesení vnitřního povrchu střeva úsadami tak, že jen malá část z potravy prodifunduje skrz nánosy ke sliznici a střední část obsahu je trvale řídká. K tomu může dojít i při nedostatku nervových impulzů od páteře, díky čemuž střevo dosti zpasívní, někdy i sezením v práci bez pohybu.

Často jsou průjmy důsledkem dráždění střeva polypem, nádorem, výchlipkou nebo nějakou formou zánětu. Vzácněji je vina v nedostatku trávicích šťáv nebo jejich substance (typicky například absence enzymu laktázy).

Většinou ale tento typ průjmu způsobuje špatné složení střevní mikroflóry například po léčbě antibiotiky či jinými léky.

Běžně bývá důvodem frustrace nebo dlouhodobý stres či strach.

Každopádně jsou příčiny tak dalekosáhle odlišné, že vyšetření je nanejvýš vhodné.
Užívá se dlouhodobě do úpravy stavu a potíží. V dietě se snažte omezit mléčné výrobky mimo bílého živého jogurtu, ten je naopak vhodný (také pangamin, laktobacily aj.).

Doporučení dědka kořenáře

S jídlem

Bylinný extrakt ze zeměžluče+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít před jídly 5-15 minut 3×D.
Bylinný extrakt z řepíku+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Probiotikum, laktobacily 2×D 1 tobolka.
Bylinný olej z měsíčku+ 3-4×D 2-3 lžičky.
Pupalkový olej3×D 1 lžička.

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný extrakt z heřmánku+ 1-2 lžičky HK do 1,5-2 dcl vody a pít 1-3xD mimo jídla nebo kdykoliv je to třeba. Pokud nebude stačit, tak přidat Bylinný extrakt ze zeměžluče+ a Bylinný extrakt z řepíku+ .
Bylinný extrakt z tymiánu+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3×D.
Yacca 4-6×D. Dlouhodobě. Zvyšovat postupně. Začít 2 týdny 1×D 1 večer, 2 týdny 2×D 1, 2 týdny 3×D 1 atd. (Golden Yaccu lze v tomto případě nahradit levnější Yuccou).

Zevně

Masírovat páteř nejdříve 5 minut Zevní bylinný extrakt z kostivalu+ a potom alespoň 15 minut Bylinný olej z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.
Bylinným olejem z měsíčku+ mazat a velmi pomalu a jemně masírovat břicho ve směru hodinových ručiček vleže na zádech s pokrčenýma nohama. Přebytek oleje setřít hadříkem.

Cvičení

Provádět 2-6×D cvičení břicha s prázdným žaludkem. Vestoje, opřeni rukama o stehna nebo o stůl, ve výdechu 10-25× vtahujete břicho dovnitř (takže vypadáte velice hladově) a povolujete, po rozdýchání to zopakujete a další cvik uděláte podobně tak, že jenom vtáhnete břicho co nejvíce dovnitř a podržíte, dokud vystačíte nedýchat.

Meditační cvičení při nespecifických potížích břicha: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a zvláště po břiše a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Pro rozblokování i automasáž se pohybovat (válet) 1-4×D asi minutu vleže s pokrčenýma nohama opřenýma o zem a zády na masážním Zadbalonu průměr 20 cm pomalu ve směru zadek/hlava.

Přihlášení uživatele