Zánět slinivky

Zánět slinivky

Slinivka je velice nenáročná žláza, ale nesnáší zúžení svého vývodu (svých vývodů), stres a zánětlivé procesy v těsném okolí vývodu, hlavně ve dvanáctníku a žlučovodu.

Zánět dvanáctníku vždy zúží vývod slinivky a pankreatický sekret v ní městná. To způsobí utlačení aktivních žlázových buněk a snížení jejich látkové výměny a přímo tak vede k atrofii slinivky, zvláště její hlavy, což bývá příčinou některých typů cukrovek. U starších lidí je dokonce obvyklé vlastnit zmenšenou slinivku a od toho cukrovku. (U starších je také obvyklý nedostatek receptorů na inzulín na membránách buněk, případně rezistence těchto receptorů na něj a tím i na vás.)

Situaci komplikuje to, že vývod slinivky je společný se žlučovodem a žluč, která se kontaktuje s pankreatickým sekretem do té chvíle neškodným, jej aktivuje a jeho enzymy jsou pak schopny rozpustit i slinivku, poškodit střeva a zabít člověka. Děje-li se to jen v nepatrné míře, slinivka atrofuje a zmenšuje se, k stáru pak nestačí.

Užívá se po několik měsíců do zlepšení situace. Potrava s výrazně sníženým přídělem masných produktů a tuků. Lehce stravitelná a jaterně dietní.

Doporučení dědka kořenáře

S jídlem

Bylinný extrakt ze zeměžluče+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít před jídly 5-15 minut 3×D. Když je ale těžko, tak lze tento čaj pít i po jídlech.
Bylinný extrakt z borůvky+ + Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 + 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Pupalkový olej 3×D 1 lžička.

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný olej z měsíčku a rakytníku+ ½ lžíce 3x denně užívat mimo jídlo (1 hodina před, nebo 2 hodiny po jídle, čímž se rychle vstřebá, hojí sliznice a jde do lymfy).
Následně na zapití užívat: 1 lžička Bylinný extrakt z heřmánku+ + 2 lžičky Bylinný extrakt z řepíku+ + 1 lžička Bylinný extrakt z tymiánu+ do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3-4×D.
Betaglukany z hlívy ústřičné 2-3 tablety denně (možno s Bylinný extrakt z tymiánu+).
Práškový vitamin C 0,5-1 g 3-5×D (možno s Bylinný extrakt z tymiánu+).
Yacca 4×D 1. Krátkodobě do zlepšení stavu.

Pří užívání antibiotik: Bylinný extrakt z kopřivy+ 2 lžičky až 1/2 lžíce do 1,5-3 dcl vody 3-5xD mimo jídla i mimo antibiotika (2 hodiny od nich) a doužívat i po antibioticích.

Zevně

Bylinným olejem z měsíčku+ 1-2×D mazat a velmi pomalu a jemně masírovat břicho hlavně v oblasti nad pupkem proti směru hodinových ručiček (směr vyprazdňování slinivky) vleže na zádech s pokrčenýma nohama. Přebytek oleje setřít hadříkem.
Masírovat páteř nejdříve 5 minut Zevním bylinným extraktem z kostivalu+ a potom alespoň 30 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.
Do koupelí si vařit přísadový čaj měsíčkový.

Cvičení

Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Doporučuji vyhýbat se fyzické a duševní námaze, stresu.

Přihlášení uživatele