Zánět střev

Zánět střev

Zánět střev je doprovázen zduřením a překrvením stěny střeva s odpovídajícími bolestmi břicha. Střevo může být podrážděno mnoha možnými způsoby a jejich kombinacemi.

Skupina mechanických dráždění počíná snížením peristaltiky díky přiskřinutí nervů blokádami dolní hrudní a bederní páteře a nadměrným plněním uvolněného střeva natráveninou nebo neodcházejícími plyny. Každý zná zaražené prdy, kdy část střeva dělá bolestivý pokus o výchlipku nevstřebanými a neodešlými plyny. Nejvíce se při tom natrápí mimina se sunarem, když je v něm relativně málo vody a má tendenci zacpávat střevo.
Mechanicky dráždí střevo i různé plevy, pecky, plody a semena, například celý kmín, mák apod. Mechanicky dráždí rovněž celodenní sed s minimem pohybu, kdy je část střeva přiškrcena. Vliv má také příliš utažený opasek, dříve i korzet.

Skupina chemických příčin spočívá v dráždivém účinku některých léků v kombinaci s alkoholem, alkoholu samotného, některých druhů zeleniny a koření. Někdy k podráždění dochází i přenosem trávicích šťáv žaludku, nasáklých do vlákniny jako do houby (například u meruňky), do neodolných vzdálených částí střeva.

Stresem stažené výživové cévy nedodávají potřebné množství krve, což vede také k zánětlivému procesu. Podobně i sportovní aktivita s plným břichem, protože zadržená krev v portálním oběhu není odebírána játry, která se navíc hlásí zduřením a bolestí v pravém boku.

Další skupinou zánětlivých agens jsou patogenní mikroorganizmy dodané se zkaženou potravou nebo jiným přenosem infekce.

Nevím, čím to je, ale jak je řeč o jídle a o kakání (vyměšování) i o tom mezi tím, tak nejsem k zastavení. Podle mých pozorování skutečně v období, kdy další vlastní rozmnožování už nemá smysl, hlad ho naopak nijak nepozbyl, spíše dobyl dalších pozic a řeči se točí kolem toho, aneb jak praví důležitá lidová moudrost: „Čím jsi pln, tím přetékáš!“
Užívá se po několik týdnů až měsíců do zlepšení stavu a ústupu obtíží.

Doporučení dědka kořenáře

S jídlem

Bylinný extrakt ze zeměžluče+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít před jídly 5-15 minut 3×D. Když je ale těžko, tak lze tento čaj pít i po jídlech.
Bylinný extrakt z ostropestřece+ 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.
Koenzym Q10 s rutinem po 30 mg 3×D 1 (jen u starších přes třicet).
Vápník + hořčík 3×D 1 lžička.
Pupalkový olej 3×D 1 lžička.

Mimo jídla (30 min před, nebo 2h po jídle)

Bylinný olej z měsíčku a rakytníku+½ lžíce 3x denně užívat mimo jídlo (1 hodina před, nebo 2 hodiny po jídle, čímž se rychle vstřebá, hojí sliznice a jde do lymfy).
1 lžička Bylinný extrakt z heřmánku+ + 2 lžičky Bylinný extrakt z řepíku+ + 1 lžička Bylinný extrakt z tymiánu+ do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla 3-4×D.
Práškový vitamin C 0,25-0,5 g lze zapíjet Bylinný extrakt z tymiánu+ viz výše.
Yacca 4×D 1-2. Krátkodobě do zlepšení stavu.
Pří užívání antibiotik: Bylinný extrakt z kopřivy+ 2 lžičky až 1/2 lžíce do 1,5-3 dcl vody 3-5xD mimo jídla i mimo antibiotika (2 hodiny od nich) a doužívat i po antibioticích.

Zevně

Bylinný olej z měsíčku+ aplikovat pomocí gumového násadce do konečníku asi 1-2×D5-10 ml. Instalace vložky je nezbytná. (V případě použití klystýru, viz níže, až po něm.)
Bylinným olejem z měsíčku+ 1-2×D mazat a velmi pomalu a jemně masírovat břicho ve směru hodinových ručiček vleže na zádech s pokrčenýma nohama. Přebytek oleje setřít hadříkem.
Masírovat páteř nejdříve 5 minut Zevním bylinným extraktem z kostivalu+ a potom 15-30 minut Bylinným olejem z měsíčku+. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem.
Bylinný extrakt z řepíku+ 1 lžíce do ½-1 l teplé vody a provádět pomocí stříkačky Janett nebo hadičky a násadce nálev neboli klystýr asi na 5-10 minut alespoň navečer nebo 1-2×D.
Do koupelí si vařit přísadový čaj měsíčkový.

Cvičení

Meditační cvičení při nespecifických potížích břicha: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky. Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a zvláště po břiše a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.

Další doporučení

Sedět doporučuji na sedacích míčích, nejen kvůli snížení škrcení a útlaku žil (a z toho pak křečákům) a otokům nohou, ale hlavně pro možnost pohupování se ke zlepšení funkce břišních orgánů a bederní páteře.

Přihlášení uživatele