Kontryhel

Kontryhel

Máte-li ženu rád, toužíte-li po ní, chcete ji mermomocí nebo zmermomocnit, zakoupíte kvetoucí řezanou nať růže vhodné vůně, velikosti a barvy a touto šálivou bylinou se pokusíte zvláčnit a zpřístupnit svodům dotyčnou vyvolenou (ovšem v případě bylinkářsky jemněji řezané drogy spíše vyvalenou až popuzenou, nicméně v případě manželky je to vhodnější varianta, protože jinak bude hledat objektivní důvod onoho úplatku (objektivní: obě, tedy dvě… a kdo je tedy ta druhá?; objekt i v ní: kdože nebo cože v kom?!; jektivní: ječící, jektající, blekotající: špatné svědomí mající = jednoznačně nevěra!)).

Růže se prostě ženám dávají, když jsou venkoncem (či čím…) v pořádku. Když nejsou, tak jim je nedávejte, protože to budou považovat spíše za pohřební kytici a moc je tím asi nepotěšíte. Mnohem vhodnější dar je kytička výrazně skromnějšího vzezření – kontryhel. I když, ruku na srdce (na své nebo kam…), kontryhel spaní na rozdíl od růží spíše podporuje.

Kontryhel je typicky ženská kytka pro spoustu ženských vlastností. Je přiměřeně tajemný složením, protože na tu trochu tříslovin a hořčin nelze svádět tak široké účinky, které bych spíše přisuzoval fytohormonálním aktivitám. Také charakteristický list, který je velmi podoben skládané sukni, může psychosomaticky ovlivnit předpokládaný účinek. V úžlabí hydrofobního listu po ranní rose lze často nalézt typickou slzu rosy, která by se dala magicky využívat za účelem prevence ženských potíží nebo na destilaci kamene mudrckyň (mudrcek, mudryň, mudrvědem nebo jak).

Kontryhel je velice nenápadný jako většina pracovitých manželek a obecně žen a vyskytuje se na vlhčích málo kosených či spásaných loukách nebo pasekách listnatých lesů. Kontryhel u nás roste v mnoha druzích a v podstatě všechny jsou bylinkářsky využitelné a jsou si i velice podobné. Nať nebo list se suší celkem dobře, ale jsou háklivé na zapaření. Sbírá se nať nebo list na začátku kvetení málo nápadných malých žlutozelených kvítků připomínajících rostlinku jako hubenou tanečnici v sukni. Kupodivu přes své dosti skromné vzezření potřebuje spíše kvalitnější půdu, kde by ale bez alespoň nějaké údržby kosením nebo spásáním v konkurenci ostatních lučních rostlin neměl valnou šanci. Přesto se nepěstuje a postačuje sběr.

Využití kontryhele je typické pro podobné méně podrobně analyzované nepěstované byliny a vychází převážně z lidových zkušeností.

Malý obsah hořčin i tříslovin předurčuje tuto bylinu do metabolických čajovin s účinkem zlepšujícím trávicí obtíže s blokací patogenních mikrobů a plísní v zažívání. Přítomné třísloviny zvyšují odolnost trávicí trubice mnohem šetrněji než razantnější byliny jako dub, medvědice, brusinka, hadí kořen, toten apod. Myslím, že je v tomto ohledu kontryhel srovnatelný s mladou natí nebo listem řepíku. A podobně jako řepík se využívá také k zevním oplachům, obkladům, kloktání, klystýrům, výplachům, proplachům a podobným poplachům. Speciálně se upřednostňuje u hnisavých a mokvavých afektů, zvláště kožních. Kontaktní použití zvyšuje odolnost sliznic i kůže na všechny typy patogenních mikrobů, plísní, virů a podobných mikropotvor reakcí s jejich bílkovinovým obalem. Samozřejmě i s povrchovými buňkami, které jsou ovšem difuzně živeny ze své druhé strany a proto jim tyto třísloviny nejen nevadí, ale jako bariéra jim po desítky minut vytváří i určitý ochranný štít.

U kontryhele se uvádí mírný diuretický efekt, ale já si myslím, že zvýšením pití lze očekávat i přirozené zvýšení produkce moči. Také avizovaný účinek při chudokrevnosti (anémii) spočívá hlavně v omezení nadměrného menzes protikrvácivým účinkem a úpravě a optimalizaci ženských pochodů jak na úrovni hormonální činnosti, tak i ve struktuře tkání. Ženy pijí kontryhelový čaj (nebo malinovou směs GK s kontryhelem) podle potřeby pro úpravu cyklu, pro vznik (samotný čaj ale nestačí, kapku musí zapracovat i genetický dárce...) i údržbu těhotenství a typická bylinkářská rada je použití v posledních čtyřech týdnech gravidity pro zpevnění a posílení dělohy před porodem. Samozřejmé je využití také pro tvorbu mléka a údržbu laktace i pro zpevnění dělohy po porodu, a po císařském zvláště. Když si k tomu připočteme účinky při všech druzích výtoků, nádorů a všelikých ženských defektů a příznivý vliv na vývoj ženských orgánů v dětství a pubertě i zklidnění potíží při přechodu, zjišťujeme, že ženy prostě bez kontryhelu ani nemohou žít. A když přeci jen ano, tak nic moc – podívejte se kolem, kolik žen neužívá kontryhel nebo jeho směs s malinou (GK) a pak jsou se svými ženskými věcmi nespokojeny...

Kontryhel se pil i jako prevence výhřezu konečníku či dělohy, při i proti kýlám všeho druhu a většinou se v těchto indikacích kombinoval s kokoškou. S kokoškou se uplatňoval i při slabosti a atrofii svalů a jeho údajný vliv na poinfarktové srdce opět naznačuje neprokázaný fytohormonální účinek. Kontryhel se dával i slabším a neosvaleným dětem, což bych nyní doporučil dětičkám trávícím většinu času u telebedny, počítače nebo v lenošce kupříkladu při čtení básní. Také bych jim ho lil za krk a po tvářích naplněných furunkly, nežity, aknémy či uhry, boláky, vředy, ekzémy, plísněmi a vůbec dětem tak nějak nepovedeným, divným nebo špinavým i coby prevenci téhož. V některých krajích se ženy v odvaru z kontryhelu pro krásu i myly. Myslím, že to je výborný základ pro krásu (v obou případech).

Ještě bych uvedl, že kloktání a výplachy úst magicky zrychlují zatažení dásně při vyjmutí zubu a potlačují paradentózu i záněty v krku a angíny. Oplachy bércových vředů by měly mít také stahující efekt. Doporučují se i výplachy nosu při rýmách, kdy lze předpokládat celkem šetrné působení kombinované tříslovinové složky kontryhele na sliznici. Do proplachu nosu je vhodno přičiniti plnou čajovou lžičku kuchyňské soli na litr produktu pro zjemnění účinku.

Při očních zánětech se dříve využíval odvar s přídavkem světlíku, heřmánku, měsíčku a chrpy. Také se uvádí účinek proti cukrovce a obezitě, ale já si myslím, že v obou případech to nebude až tak zásadní.

Čaj pro pití si uděláte nejlépe spařením 1-2 lžiček řezané nati nebo listu čtvrt hodiny asi ve čtvrt litru vody a pije se 1-3x denně. Čaj ku kloktání a omývání bych doporučil 2-3x silnější. Čaj proti tloustnutí stačí ze dvou lžiček do půl litru vody čtvrt hodiny spařit a teplý nebo studený bych doporučil užívat před každým i sebemenším jídlem po kapkách a kapat pomalu do dutiny ústní vždy asi 3-4 tisíce kapek. Jsem přesvědčen, že při dodržení této rady budete mít vynikající výsledky.

B. Nový, www.dedekkorenar.cz, v081110

Přihlášení uživatele