KOULE MASÁŽNÍ 45 mm

KOULE MASÁŽNÍ 45 mm

Koule masážní

Ocelová masážní nahřívací koule o průměru 45 mm  

Masáž nahřátou ocelovou koulí je velmi příjemná, silově nenáročná a přesto mimořádně účinná, pohodlná a jednoduchá i pro naprosté laiky. Díky jejímu přítlaku nenamáhá taková masáž masérovy palce a masírovat může velmi účinně i slabé dítě.

K nahřátí stačí kouli namazanou Měsíčkovým olejem MO, Bylinným masážním olejem BO nebo něčím jiným mastným (ne térem) ponořit na minutu do horké vody, vyndat lžící jako vejce a udržíte-li ji v ruce, má tu správnou teplotu. Koulidržíte v misce z dlaně a pomalým kroužením masírujete. Nahřátá koule otevírá v masírované lokalitě kapiláry a lymfatické cesty, čímž akceleruje odtok otoku (a překrvuje lokalitu – pokožka krátkodobě viditelně zrudne). Při masáži často měňte místo, aby tkáň zbavená metabolitů a otoků mohla nasát živiny. Čím více tlačíte, tím pomaleji masírujte. Při zvláště silném tlaku s koulí téměř nehýbejte. (podrobnější návod je přiložen u koule)
Po zchladnutí koule na teplotu, kdy by již mohla chladit, obnovíte její teplo ohřátím původním postupem. Profíci si berou koule dvě – jednu nahřívají, druhou masírují, a tak na střídačku.
Brzy vám bližní budou závidět a žadonit, abyste je také pokoulovali...

Masáži zdar a masážní kouli zvlášť!

Názor B. Nového na využití ohřáté ložiskové koule 45 mm k masáži.      v.130329

Příprava koule:

Masážní kouli doporučuji potřít Měsíčkovým olejem MO (Lymfolej ®) nebo masážním Bylinným olejem BO nebo něčím jiným mastným (térem ne!), vložit do běžného hrnku s horkou vodou nebo přilít horkou vodu. Po zhruba půlminutě kouli pomocí lžíce vyjmout podobně jako uvařené vejce, uchopit do ruky a posoudit její teplotu. Je-li neudržitelně horká, je nutno ji ochladit na takovou teplotu, kterou v ruce udržíte bez problémů, například krátkodobým namočením ve studené vodě. Koule musí být dostatečně teplá, ale je-li příliš horká pro vás, je horká i na vašeho klienta. Chlad je při masáži zcela nežádoucí, protože zatahuje reflektoricky cévy a kapiláry a výsledkem masáže je jen větší bolest, pohmoždění a otok.

Masážní koule se nahřeje celkem rychle během půl minuty a chladne poměrně pomalu několik minut. Koule nahřívá masírovanou lokalitu i ruce maséra, což je nezbytné pro odvod metabolitů kapilárním systémem a je-li masírováno směrem toku lymfy (k uzlinám), tedy i lymfatickým systémem. Jako důsledek místního přehřátí proti chladnějšímu okolí se někdy projevuje trasa masírování neškodným zarudnutím pokožky.

Koule ale lze mít dvě a jednu z nich vždy střídavě nahřívat. Nahříváte-li ve vodě, je nutno ji vždy namazat olejem, aby nekorodovala, protože je vyrobena ze strojní leštěné korozinevzdorné oceli. Nahřívat lze ale i na topení, nebo na prstenci z drátu imitujícím svatozář nad žárovkou menšího výkonu apod. Případnou korozi lze odstranit brusně leštícím textilem (v nářadí).

Příprava lokality masáže:

Záda nebo jinou lokalitu určenou k masírování namažte a vetřete Měsíčkový olej MO, který se dobře vstřebává a má protizánětlivé, vazivozvláčňující a lymfodrenážní vlastnosti (proto to je Lymfolej ®), nebo masážní Bylinný olej BO, který se téměř nevstřebává a zabezpečuje potřebný lubrikační efekt s menší spotřebou.

Pro výborné výsledky je nezbytné masírovat svaly zcela uvolněné a protažené. To znamená například bederní páteř a vzpřimovače vkleče na kolenou a sedu mezi patami v předklonu s hlavou na zemi nebo na klekačce nebo v lehu na břiše na velkém míči 65-85 cm. Hrudní páteř vleže na břiše na tvrdší nezabořivé podložce, karimatce. Krk a šíji v sedu s hlavou v nahrbeném předklonu, bradou na hrudi; hlavu je vhodné opřít o ruce, o opěradlo židle, stůl ap. Svaly na končetinách i jinde se snažíme masírovat v takové poloze, kdy jsou volně protaženy do své nejdelší podoby. V té také vyniknou všechny zduřeniny, otoky, napětí a strunky, které je vhodné masírováním uvolnit.

Princip masáže:

Lokalita nepoužívaného nebo naopak přetíženého svalu nebo vazu je plná svých metabolitů, které jsou příčinou otoku bránícího přísunu živin. Otok je bolestivý a omezuje hlavně hybnost, případně stlačuje blízký orgán a mění radikálně pocit zdraví, například bolestivě utlačuje některý kyselými metabolity zvýšeně citlivý nerv a ten přiměřeně řve vašimi ústy do okolí...

V postižené oteklé tkáni tlakem koule či prstů ždímeme vodu s metabolity (zplodiny látkové výměny buněk) do mimobuněčného prostoru, aby ji mohl kapilární a lymfatický systém odplavit. Ve chvíli uvolnění tlaku po asi dvojnásobný čas samovolně přitékají a vstřebávají se živiny. Proto se do tohoto místa vracíme po 2-5 masážních pohybech znovu až později po chvíli, kdy zatím masírujeme okolní lokality. Při běžném pohybu se proces ždímání metabolitů z buněk děje automaticky napětím svalů samo. Proto je běžný pohyb a rozumné nezátěžové cvičení velmi důležité pro dobrou funkci pohybového aparátu.

Masáží vytlačujeme otok již poněkud násilně a pro minimalizaci nepříjemných důsledků je nezbytné postupovat od menšího přítlaku k silnějšímu zároveň se zpomalováním pohybů a zkracováním doby těchto pohybů. Takže po rychlém povrchovém šmrdlání dlaní, vytírání a tření přecházíme do hlubší vrstvy masírovacími pohyby prsty, potom pomaleji palcem nebo lépe koulí a nejsilnější přítlak před koncem masáže v nejhlubších vrstvách postižené lokality lze dělat téměř bez pohybu a jen krátce jako tzv. presůru, tedy postupný přítlak, kdy pozvolna zvyšujeme tlak v konkrétním bodě, abychom vytlačili otok i v hlubokých vrstvách. Po každé presůře je nutno vytlačenou vodu měkkčími masážními pohyby z lokality vytlačit do kapilárního i lymfatického systému středních vrstev.

Prakticky vždy pokračujeme masírovaným profilem z povrchu do hloubky jakoby po vrstvách. Nejvrchnější část svalů a vazů masírujeme častěji, plošněji, slaběji a rychleji. Na střední vrstvu tlačíme víc a zároveň výrazně zpomalíme a hlídáme, abychom konkrétní úsek masírováním nepohmoždili (jak se někdy skoro vždycky silovým a uspěchaným masérům stává a vám po další týdny brání v pohybech). Nejhlubší lokality masírujeme s ohledem na předchozí stlačené vrstvy s větší silou a o to pomaleji až nejpomaleji a citlivěji až po presuru pouhými přítlaky v řadě jeden vedle druhého po postižené tvrdě zkřečované (sval až přeskakuje jako struna) či oteklé lokalitě a s individuální dobou přítlaku v každém bodě, aby zde byl vytlačen otok do okolí, odkud ho po uvolnění masážních tlaků díky teplu koule roztažené kapiláry a lymfa odvádějí postupně pryč a přinášejí zásobu živin pro regeneraci tkání a umožňují tak povolení zkřečované svaloviny (sval bez živin lze napnout, ale nelze ho povolit, čímž vzniká křeč!!!). Sval v křeči rychle spotřebovává pomalu přitékající živiny pro regeneraci a je proto nezbytné u zcela ztvrdlých svalů být velmi trpěliví – spěchem, chladem a nepřiměřenou silou se to dá jen totálně pokazit, po… (slušní si doplní „dělat“).

Postup masáže:

Nahřátou namaštěnou koulí MO apod. masírujeme oteklé vazy, úpony, šlachy a svaly hlavně krouživými, oválnými a podélnými pohyby, případně sérií presurních přítlaků. Koule umožňuje bez vypětí pohodlnou masáž i větší silou, než snesou prsty laického maséra. Přitom je velmi jednoduchá, účinná a s výbornými výsledky.

Zprvu vedeme masáž lehkými plynulými spirálovitě krouživými pohyby po masírované lokalitě. Na končetinách volíme směr k srdci kvůli oběhu lymfy a chlopním žil. Na zádech masírujeme směrem od kostrče k lebce kvůli trakci páteře a povolení přiskřinutých nervů odstupujících od míchy vlivem otoků vaziv, úponů a svaloviny v okolí.

Kouli při tom držíme v misce vytvořené z prstů a dlaně natolik volně, že se může díky masážnímu oleji snadno dle potřeby protáčet. Při tom lze očekávat, že velmi brzy získáte cit pro masírovanou bolestivou lokalitu a budete masírovat na hraně bolesti. To znamená, že se jedná o pocit, kdy masáž není příliš příjemná a jen mírně nepříjemná. Je to tak nějak mezi – snadno snesitelná lehká bolest.

Po prohřátí masírované lokality povrchovým kroužením začneme kroužky protahovat v ovály podél zduřenin otoků a samozřejmě dle potřeby až v delší podélné pohyby v lokalitě otoků. Při zvyšování přítlaku zpomalujeme rychlost pohybu, až při vyšších silách s koulí téměř nepohybujeme a jen s citem a přiměřeností presurně na jednom místě chvíli tlačíme.

Masírujeme obvykle dvěma až maximálně pěti pohyby na jednom místě a pokračujeme hned vedle a dál a dál. Potom trochu silněji a pomaleji začínáme znovu masírovat hlubší vrstvu a to opakujeme podle citu, zkušeností, překrvení a pocitu masírovaného až po presuru přítlaků.

Nikdy se nesnažíme masáž urychlit velkými tlaky a silou a ani výrazně prodlužovat délku silové masáže. Mnohem lépe je masáž po čase opakovat.

Je-li masírována strunka ze svalu v křeči, která má pod koulí tendenci uhýbat, je výhodné si podél ní vymezit boční pohyb koule přiloženým ukazovákem a prostředníkem druhé ruky v podobě mírně otevřeného V nad křečovým svalkem. Tímto V můžeme pohybovat ve směru pokračování svalu a křeče a tím velmi efektivně nasměrovat optimální neuhýbací pohyb koule po svalku.

Po masáži:

Po masáži je vhodné zbylý olej na pokožce setřít a lokalitu dobře zateplit, aby započatá regenerace probíhala v teple rychleji nebo vůbec.

Rozšíření kapilár se projevuje na pokožce většinou určitým zarudnutím, což je i znamením, že proces regenerace je již dostatečně inicializován a další pokračování masáže silou v této lokalitě již není příliš vhodné a doporučujeme jen lehké povrchové domasírování rukou ve směru lymfatického a případně na končetinách žilního toku. To je obvykle směrem k srdci.

Četnost masáže:

Masáž nahřátou koulí lze zpočátku provádět každý den až obden, později i později, ale hlavně včas. Při použití presůry je vhodné nechat alespoň dva dny na regeneraci, u starců tři i víc. Lehkou a krátkodobou masáž například šíje nebo bederní páteře doporučuji denně, silnější do několika dnů a náročnější a komplexnější až po týdnu i déle.

Masáži zdar a masážní koulí zvlášť a vám úplně nejvíc!

B. Nový, www.dedekkorenar.cz

Přihlášení uživatele