Kyselina listová 800 µg

Kyselina listová 800 µg

Důležitý vitamín pro krvetvorbu a metabolizmus, nezbytný v těhotenství

Kyselina listová = vitamín B9, folát, folacin

Kyselina listová je obsažena především v listové zelenině (špenát, brokolice, růžičková kapusta apod.). Z živočišných produktů jsou dobrými zdroji kvasnice a játra,m vařením se ho však zničí až 95 %. Ani při vysokém příjmu není tento vitamín toxický a nadbytečné množství se snadno vylučuje močí.

Aktivní forma kyseliny listové, tetrahydrofolát, je koenzym transferáz, které přenášejí jednouhlíkaté zbytky. Tato reakce je součástí syntézy nukleotidů, proto kyselina listová umožňuje vznik nukleových kyselin (což jsou látky, které tvoří genetický materiál – tedy DNA a RNA). Další metabolické cesty, ke kterým je nutný tento vitamín, zahrnují řadu reakcí metabolismu aminokyselin, konkrétně v metabolismu glycinu, serinu, threoninu, tryptofanu,histidinu,methioninu . Při syntéze methioninu z homocysteinu je zapotřebí ještě druhý kofaktor s podobným účinkem: kobalamin, tedy s vitamín B12.
Kyselina listová se doporučuje ve zvýšeném množství užívat během těhotenství, protože napomáhá dělení buněk, podporuje růst plodu a diferenciaci tkání, zvláště nervové soustavy. Je prokázáno, že podávání folacinu během těhotenství snižuje výskyt vrozených vad nervového systému i jiných.
Nedostatek kyseliny listové způsobuje megaloblastickou anémii. Červené krvinky jsou zvětšené, zdeformované a jejich schopnost přenášet kyslík je omezená. Také se mohou vyskytnout poruchy růstu i neplodnost.

Názor DK:
Pro regeneraci je nezbytná. Denní porce asi 200-400 µg. Při užívání antibiotik + nejméně týden po nich 800 µg. U poruch krvetvorby také.

Hledat, nebo si vyrobit?

Zákon nám zakazuje doporučovat u chorob konkrétní přípravky, i když jsme letití výrobci bylinných směsí a prodejci doplňků stravy.

Doporučované přípravky si musíte buď sami vyrobit, nebo zkuste hledat v internetových vyhledávačích: "Kyselina listová 800 µg".

Přihlášení uživatele