Bystřejší mozek
Detailní popis produktu
Bystřejší mozek
Sanjay Gupta
Jak zlepšit jeho výkon v každém věku
„Tuto knihu potřebujeme všichni – mladí i staří.“ – Walter Isaacson
Zahoďte představu, že stáří znamená úpadek intelektu. Věda přináší dobré zprávy. Mozek si můžeme zlepšovat v každém věku: posilovat neuronové sítě, stimulovat růst nových mozkových buněk i odvracet degenerativní onemocnění. Je jen na nás, jak robustní kognitivní rezervu si vytvoříme. A nejlepší bude začít s tím hned.
Sanjay Gupta vyvrací mýty o stárnutí a dokazuje, že větší vliv než geny má na osud mozku náš životní styl. Na onemocnění si zakládáme desítky let před prvními příznaky poruch, a proto je zásadní pečovat o mozek pomocí každodenních návyků už od mládí.
Gupta přístupně vysvětluje fascinující schopnosti mozku i možné projevy patologií. Doporučuje pro mozek nejlepší dietu a cvičební režim, zkoumá význam společenského života, spánku, odpočinku či hraní videoher. Zjišťuje, co se můžeme naučit od „supermozků“, kterým se blíží devadesátka a nejeví známky zpomalení, nebo zda jsou doplňky stravy a vitaminy skutečně přínosné. Závěr knihy věnuje Alzheimerově chorobě, přičemž pacientům i jejich blízkým nabízí konkrétní návody pro různé fáze nemoci.
V knize se mimo jiné dozvíte, že mozek tvoří nanejvýš 2,5 % tělesné hmotnosti, ale využívá 20 % příjmu energie a kyslíku. Lidé, kteří meditují, mají určité části mozkové kůry silnější, mají lepší paměť a jsou chytřejší. Mozek začíná zpomalovat asi v pětadvaceti letech, ale určité kognitivní funkce lze zlepšovat bez ohledu na věk. K rizikovým faktorům Alzheimerovy choroby patří mimo jiné nadměrný tuk v břišní oblasti a zvýšená hladina glukózy v krvi. Některé druhy paměťových lapsů a roztržitosti jsou běžné a nemusí v nás vzbuzovat paniku.
Měkká vazba, 328 stran
Nakladatel: Jan Melvin publishing, ISBN: 978–80–7555–154–2
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.